Amerika Qo‘shma Shtatlari Mudofaa vazirligi hozirda Eron bilan bo‘lib turgan kelishmovchilik va harbiy ehtiyojlarni hisobga olgan holda, qo‘shinlar xavfsizligini ta’minlash maqsadida mobil bunkerlarni yetkazib berish bo‘yicha ishlarini boshlab yubordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Task and Purpose nashri xabar tarqatdi. Pentagonning e’lon qilishicha, bu maxsus qurilmalar tez harakatlanishi mumkin bo‘lgan va istalgan joyga oson ko‘chiriladigan xususiyatga ega.
Federal ma’lumotnomaga ko‘ra, yetkazib beruvchi kompaniyalardan buyurtma qabul qilinganidan so‘ng uch, o‘n besh va o‘ttiz kun ichida bunkerlarni belgilangan hududga yetkazish imkoniyati haqida batafsil ma’lumot taqdim etishi talab qilinmoqda. Shuningdek, ushbu inshootlarning portlash, parchalanish va ballistik zarbalarga qanchalik chidamli ekanligi ham aniq ko‘rsatilishi kerak.
Buning asosiy maqsadi amerika harbiylari xavfsizligini mustahkamlash va ularni kutilmagan hujumlarga tayyor bo‘lishga undashdir. Mobil bunkerlar nafaqat strategik jihatdan katta ahamiyatga ega, balki harbiy xizmatchilar va texnika uchun ham qulay mudofaa nuqtasi vazifasini o‘taydi.
Amerikaning bunday tadbirlari mintaqadagi barqarorlikni saqlashda ham muhim o‘rin tutadi. Ushbu tizim harbiy maydondagi harakatlarini tezlashtirishga va samarali amalga oshirishga yordam beradi.
Mobil bunkerlar mudofaani kuchaytirib qolmaydi, balki har qanday vaziyatda tez javob berish va reaksiya ko‘rsatish imkonini ham yaratadi. Bu esa kelajakdagi xavflarga qarshi kurashda jiddiy ustunlik beradi va qo‘shinlarning ruhiyatini ko‘tarishga xizmat qiladi.

Министерство обороны США, учитывая текущие разногласия с Ираном и военные потребности, начало работы по поставке мобильных бункеров в целях обеспечения безопасности войск. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщение об этом распространило издание Task and Purpose. Как объявил Пентагон, эти специальные устройства обладают способностью к быстрому перемещению и могут быть легко перевезены в любое место.
Согласно федеральному документу, после приема заказов от компаний-поставщиков требуется предоставить подробную информацию о возможности доставки бункеров в назначенный район в течение трех, пятнадцати и тридцати дней. Также необходимо четко указать степень их устойчивости к взрывам, осколкам и баллистическим ударам.
Основная цель — укрепление безопасности американских военных и побуждение их к готовности к неожиданным атакам. Мобильные бункеры имеют не только стратегическое значение, но и служат удобной оборонительной позицией для военнослужащих и техники.
Такие меры США играют важную роль в поддержании стабильности в регионе. Данная система помогает ускорить и эффективно реализовать действия на поле боя.
Мобильные бункеры не только усиливают оборону, но и создают возможность быстрого реагирования в любой ситуации. Это дает серьезное преимущество в борьбе с будущими угрозами и способствует повышению морального духа войск.