Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyat oxirgi kunlarda keskin o‘zgarishga uchramoqda va mintaqaviy mojarolar yangi bosqichga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eronning eng yaqin ittifoqchisi hisoblangan Yaman hududidagi husiylar harakati rasman Isroilga qarshi kurashga qo‘shildi. "Ansor Alloh" harakati vakillari o‘zlarining ilk marta Isroilning muhim harbiy obyektlariga qarshi raketa hujumini o‘tkazganliklarini e’lon qilishdi.
Harakat yetakchilaridan biri bu operatsiya muvaffaqiyatli o‘tganini va dushman kuchlari nishonga olinganini ta’kidladilar. Isroil mudofaa kuchlari ham raketalar uchirilganini tasdiqlab, havo hujumidan mudofaa tizimlarining ishga tushganini ma’lum qilishdi.
Garchi hozircha jiddiy vayronagarchiliklar haqida aniq ma’lumot yetib kelmagan bo‘lsa-da, Isroilning bir qancha shaharlarida havo trevogasi chalingani vaziyatning naqadar jiddiyligini ko‘rsatmoqda. Husiylar tomonidan berilgan ogohlantirishlar xususan diqqatga sazovordir.
Ular tajovuz to‘xtaguncha hujumlarni davom ettirishga tayyorlikda ekanliklarini va agar boshqa davlatlar Eronning manfaatlariga qarshi chiqsa, Tehronga yordam berib jang qilishga qaror qilganlarini bildirdilar. Bu bayonotlar mojaroning faqat ikki tomonga cheklanib qolmasligi, balki kengroq harbiy to‘qnashuvga aylanishi mumkinligini anglatadi.
Agar Yaman mojaroga to‘liq aralashsa, dunyoning eng muhim dengiz yo‘llaridan biri bo‘lgan Bob al-Mandeb bo‘g‘ozi yopilishi xavfi ortadi. Bu hududning band qolishi AQSH va Isroil uchun nafaqat harbiy, balki yirik iqtisodiy zarba bo‘lishi tayin.
Zero, Qizil dengizdagi kema qatnovining xavfsizligi va jahon savdo yo‘llari aynan shu bo‘g‘oza bog‘liq. Hozirda AQSH va Isroil husiylarning mojaroga chuqur kirishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun bor imkoniyatlarni ishga solmoqda.
Saudiya Arabistoni ham vaziyatni yumshatish va mojaroning kengayib ketishini oldini olish maqsadida diplomatik muzokaralarda faol ishtirok etmoqda. Husiylar 1990 yillardan beri Yamanda faoliyat yuritib keladi va islomning zaydiylik yo‘nalishiga e’tiqod qiladi.
Oxirgi o‘n yillikda Eron ularni zamonaviy qurol-yarog‘, dronlar va raketalar bilan ta’minlab kelmoqda. Bugungi kunda ular mintaqada Eronning eng kuchli hamkorlaridan biriga aylangan.
Aziz o‘quvchilar, sizningcha, husiylarning urushga qo‘shilishi mintaqadagi vaziyatni butunlay o‘zgartirib yuboradimi? Bob al-Mandeb bo‘g‘ozi band qolishi jahon iqtisodiyotiga qanday ta’sir ko‘rsatadi?

Йеменские хуситы совершили первый ракетный удар по Израилю
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке в последние дни претерпевает резкие изменения, и региональные конфликты перешли на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz.
Движение хуситов, контролирующее территорию Йемена и являющееся ближайшим союзником Ирана, официально присоединилось к борьбе против Израиля. Представители движения «Ансар Аллах» объявили о проведении первого в истории ракетного удара по важным военным объектам Израиля.
Один из лидеров движения подчеркнул успешное проведение операции и нанесение ударов по силам противника. Израильские силы обороны также подтвердили запуск ракет и сообщили о приведении в действие систем противовоздушной обороны.
Хотя пока не поступило точной информации о серьезных разрушениях, объявление воздушной тревоги в нескольких израильских городах свидетельствует о серьезности ситуации. Особого внимания заслуживают предупреждения, озвученные хуситами.
Они заявили о готовности продолжать нападения до прекращения агрессии и выразили решимость вступить в бой на стороне Тегерана, если другие государства выступят против интересов Ирана. Эти заявления означают, что конфликт может выйти за рамки противостояния двух сторон и перерасти в более масштабное военное столкновение.
Если Йемен полностью включится в конфликт, возрастет риск закрытия Баб-эль-Мандебского пролива — одного из важнейших морских путей в мире. Блокировка этого региона станет для США и Израиля не только военным, но и серьезным экономическим ударом.
Дело в том, что безопасность судоходства в Красном море и мировые торговые пути напрямую зависят от этого пролива. В настоящее время США и Израиль прилагают все усилия, чтобы не допустить глубокого вовлечения хуситов в конфликт.
Саудовская Аравия также активно участвует в дипломатических переговорах с целью смягчения обстановки и предотвращения расширения конфликта. Хуситы действуют в Йемене с 1990-х годов и исповедуют зейдитское направление ислама.
В течение последнего десятилетия Иран обеспечивал их современным оружием, дронами и ракетами. Сегодня они стали одним из самых мощных партнеров Ирана в регионе.
Уважаемые читатели, считаете ли вы, что присоединение хуситов к войне кардинально изменит ситуацию в регионе? Как повлияет блокировка Баб-эль-Мандебского пролива на мировую экономику?