Germaniya va Yevropaning boshqa ko‘plab mamlakatlari 29 mart, yakshanbaga o‘tar kechasi soatlarini bir soat oldinga surib, yozgi vaqtni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Berlin vaqt mintaqasida bu o‘zgarish ertalabki soat ikkida amalga oshirildi. Yevropa Ittifoqi a’zolari, Buyuk Britaniya, Ukraina va Moldova kabi davlatlar ham ushbu tartibga rioya qilmoqda.
Bu haqida Germaniyaning Dw.com sayti xabar bergan. Kelgusi o‘zgarish esa 2026 yilning 25 oktyabr yakshanba kechasida kutilmoqda, o‘shanda Yevropa mamlakatlari yana qishki vaqtga qaytadi.
Afsuski, Yevropada Islandiya, Turkiya, Belarus va Rossiya kabi bir qancha davlatlar mavsumiy soat o‘zgarishiga amal qilmaydi. Shu sababli Berlin bilan Moskva yoki Istanbul o‘rtasidagi vaqt farqi yozda bir soat, qishda esa ikki soatni tashkil etadi.
Bu amaliyotga aholi orasida bo‘lgan qo‘llab-quvvatlash sustligini saqlamoqda, ayniqsa Germaniyada. 2025 yil mart oyida o‘tkazilgan Forsa so‘rovi natijalariga ko‘ra, nemislarining yetti foizi yozgi va qishki vaqt almashinuvini butunlay bekor qilishni istaydi.
Faqat yigirma uch foizi bu tizim foydali deb hisoblaydi. So‘rovda ishtirok etganlarning deyarli o‘ttizi bahordagi soat o‘zgarishidan keyin jiddiy charchoq, uyqu buzilishi va kayfiyat tushishini boshdan kechirganini aytdi.
Yevropa Parlamenti 2019-yilda xuddi shu so‘rov natijalariga asoslanib, mavsumiy o‘zgarishlarni tugatishni qo‘llab-quvvatlagan edi. Biroq bu islohot hozirgacha amalga oshmadi, chunki bir qancha davlatlar hukumati har bir mamlakat o‘ziga doimiy vaqt tizimini tanlaganda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan murakkabliklardan xavotirda.
Hukumatlar vaqt mintaqalaridagi farqlar va iqtisodiy oqibatlar haqida chuqur mulohaza yuritishda davom etmoqdalar.

Европейские страны официально ввели летнее время
Германия и многие другие страны Европы перешли на летнее время, переведя часы вперед на один час в ночь с субботы 29 марта на воскресенье. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Берлинском часовом поясе это изменение было осуществлено в два часа ночи. Этому порядку следуют также страны-члены Европейского Союза, Великобритания, Украина и Молдова.
Об этом сообщает немецкий сайт Dw.com. Следующее изменение ожидается в ночь с субботы 25 октября 2026 года, когда европейские страны снова перейдут на зимнее время.
К сожалению, в Европе ряд стран, таких как Исландия, Турция, Беларусь и Россия, не переходят на сезонное время. Поэтому разница во времени между Берлином и Москвой или Стамбулом летом составляет один час, а зимой — два часа.
Поддержка этой практики среди населения остается слабой, особенно в Германии. Согласно результатам опроса Forsa, проведенного в марте 2025 года, семь процентов немцев хотели бы полностью отменить переход на летнее и зимнее время.
Только двадцать три процента считают эту систему полезной. Почти треть участников опроса сообщила, что после весеннего перевода часов испытывала серьезную усталость, нарушения сна и снижение настроения.
Европейский парламент в 2019 году, основываясь на результатах аналогичного опроса, поддержал прекращение сезонных изменений. Однако эта реформа до сих пор не была реализована, так как правительства ряда стран обеспокоены возможными сложностями, которые могут возникнуть при выборе каждой страной собственной постоянной системы времени.
Правительства продолжают глубоко обсуждать различия в часовых поясах и их экономические последствия.