Saudiya Arabistoni qirolligida amalga oshirilayotgan tarixiy ahamiyatdagi Neom loyihasi bilan bog‘liq yangiliklar so‘nggi kunlarda keng jamoatchilik e’tiborini tortmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir qator xalqaro kompaniyalar ushbu buyuk dastur doirasida tuzilgan shartnomalarni bekor qilgani haqida xabar berishdi. Bu voqealar qirollikning qurilish jarayonlari qanchalik tez sur’atlar bilan rivojlanishini ko‘rsatuvchi muhim savollarni keltirib chiqardi.
Bekor qilingan kelishuvlar Neom hududidagi eng mashhur va ambitsiyali ikki loyihani o‘z ichiga olmoqda. Ulardan biri Tabuk viloyatida qurilishi rejalashtirilgan Trojena tog‘-chang‘i kurorti bo‘lib, ikkinchisi esa dunyoga mashhur futuristik The Line chiziqli shahar hisoblanadi.
Po‘lat sanoati sohasida faoliyat yurituvchi Eversendai kompaniyasi Trojena loyihasi uchun zarur bo‘lgan po‘lat konstruksiyalarni yetkazib berish va o‘rnatish bo‘yicha shartnomasini bekor qilganini e’lon qildi. Bundan tashqari, Italiyaning yirik qurilish kompaniyasi Webuild ham o‘zining Trojena hududida uchta to‘g‘on qurish bo‘yicha shartnomasini bekor qilganini ma’lum qildi.
Ushbu to‘g‘onlar kurort ichida katta chuchuk suv ko‘lini hosil qilishga xizmat qilishi kutilgan edi. Shu bilan birga, Hyundai Engineering and Construction kompaniyasi The Line loyihasi uchun tunnel qurishga doir Samsung C&T va Archirodon kompaniyalari bilan tuzilgan qo‘shma shartnomasini ham bekor qilganini aytdi.
Bu qarorlar Neomdagi ishlar dastlabki rejalarga nisbatan sekinroq borayotgani haqidagi taxminlarni yanada kuchaytirmoqda. The Line loyihasi allaqachon jiddiy o‘zgarishlarga uchragan edi.
Avvalgi rejalarda 2030 yilga kelib shaharda besh millionlik aholi istiqomat qilishi ko‘zlangan bo‘lsa, hozirgi kunda bu ko‘rsatkich 2024 yilda uch yuz ming nafarga tushirildi. So‘nggi shartnoma bekorlari Neomning ramziy loyihasini amalga oshirish va uning rejalashtirilishi jarayonida jiddiy muammolar mavjudligini aniq ko‘rsatib turibdi.

В рамках проекта Неом был расторгнут ряд международных контрактов
Новости, связанные с исторически значимым проектом Neom, реализуемым в Королевстве Саудовская Аравия, в последние дни привлекают широкое внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ряд международных компаний сообщили об отмене контрактов, заключенных в рамках этой грандиозной программы. Эти события породили важные вопросы о том, насколько быстро развиваются строительные процессы в королевстве.
Отмененные соглашения охватывают два самых известных и амбициозных проекта в районе Neom. Один из них — горнолыжный курорт Trojena, строительство которого планировалось в провинции Табук, а второй — всемирно известный футуристический линейный город The Line.
Компания Eversendai, работающая в сфере сталелитейной промышленности, объявила об отмене своего контракта на поставку и монтаж стальных конструкций для проекта Trojena. Кроме того, крупная итальянская строительная компания Webuild также сообщила об отмене своего контракта на строительство трех плотин в районе Trojena.
Ожидается, что эти плотины должны были создать большое пресноводное озеро внутри курорта. В то же время компания Hyundai Engineering and Construction заявила об отмене своего совместного контракта с компаниями Samsung C&T и Archirodon на строительство туннеля для проекта The Line.
Эти решения еще больше усиливают предположения о том, что работы в Neom идут медленнее первоначальных планов. Проект The Line уже подвергся серьезным изменениям.
Если в предыдущих планах предусматривалось, что к 2030 году в городе будет проживать пять миллионов человек, то на сегодняшний день этот показатель снижен до трехсот тысяч человек к 2024 году. Последние отмены контрактов ясно указывают на наличие серьезных проблем в реализации и планировании символического проекта Neom.