Saudiya Arabistoni hududidagi Shahzoda Sulton aviabazasiga Eron tomonidan uyushtirilgan kuchli hujum oqibatida AQShga tegishli Boeing E-3 Sentry turi kuzatuv va erta ogohlantirish samolyoti jiddiy shikastlangan yoki butunlay yo‘qolgan bo‘lishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Internetda tarqalgan va Eron davlat teleradiokompaniyasi tomonidan e’lon qilingan suratlar keyinchalik mashhur BBC va AFP xalqaro axborot agentliklari tomonidan tasdiqlangan. Ko‘rsatilgan tasvirlar samolyot hujumdan so‘ng deyarli parchalanib ketganini yaqqol ko‘rsatmoqda.
Bu voqea haqida dunyoning yetakchi ommaviy axborot vositalari e’tiborni tortmoqda. Agar samolyoting yo‘qolishi rasman tasdiqlansa, bu AQShning Yaqin Sharqdagi harbiy operatsiyalari uchun katta yo‘qotish hisoblanadi.
E-3 Sentry samolyoti uzoq masofalardan havo fazosini, raketalar va dronlarni kuzatish hamda havo jangovar operatsiyalarini boshqarish uchun ishlatiladigan yuqori texnologiyali va qimmatbaho transport vositasidir. Mutaxassislar fikricha, shunday zamonaviy samolyotning narxi kamida to‘rt yuz milliondan besh yuz million dollargacha bo‘ladi.
Tarixda E-3 Sentry samolyotining jangovar holatda yo‘qolganligi haqida bunday keng qamrovli ma’lumotlar avvalroq e’lon qilinmagan edi. Al-Xarj shahri yaqinidagi baza 28 mart kuni raketa va dronlardan iborat qo‘shma hujumga uchradi.
Rasmiy xabarlarga ko‘ra, jangda onnari AQSh harbiy xizmatchisi jarohatlangan, ulardan ikkitasi og‘ir ahvolda tushgan. Shuningdek, kamida ikkita Boeing KC-135 yonilg‘i quyish samolyoti ham sezilarli darajada zarar ko‘rgan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 28 mart kuni NBC telekanaliga bergan intervyusida Rossiyaning sun’iy yo‘ldosh tasvirlarini Eronga yetkazib berganligi haqida gapirdi, ammo bu da’voni mustaqil manbalar hali to‘liq tasdiqlamagan. Ushbu hujum mintaqada kengayib borayotgan mojarolar fonida sodir bo‘ldi.
28-fevraldan beri AQSh va Isroil qurolli kuchlari Eronga qator havo zarbalari bermoqda. Tehron esa bunga javoban Isroilga va Fors ko‘rfazi hududidagi AQSh obyektlariga raketa hamda dron hujumlarini o‘tkazmoqda.

Иранский удар разбил американский самолет наблюдения
В результате мощной атаки Ирана на авиабазу Принца Султана в Саудовской Аравии американский самолет наблюдения и раннего предупреждения Boeing E-3 Sentry может быть серьезно поврежден или полностью уничтожен. Об этом сообщает Zamin.uz.
Фотографии, появившиеся в интернете и опубликованные государственной теле-радиокомпанией Ирана, впоследствии были подтверждены авторитетными международными информационными агентствами BBC и AFP. Представленные изображения наглядно демонстрируют, что самолет после атаки практически разбит вдребезги.
Это событие привлекает внимание ведущих мировых СМИ. Если факт потери самолета будет официально подтвержден, это станет серьезной потерей для военных операций США на Ближнем Востоке.
Самолет E-3 Sentry — это высокотехнологичное и дорогостоящее средство, используемое для наблюдения за воздушным пространством на больших расстояниях, отслеживания ракет и дронов, а также управления воздушными боевыми операциями. По мнению экспертов, стоимость такого современного самолета составляет от четырехсот до пятисот миллионов долларов.
В истории ранее не публиковалось столь широких сведений о потере самолета E-3 Sentry в боевых условиях. База недалеко от города Аль-Хардж подверглась совместной атаке ракет и дронов 28 марта.
Согласно официальным сообщениям, в бою один американский военнослужащий получил ранения, двое из них находятся в тяжелом состоянии. Также значительный ущерб получили как минимум два самолета-заправщика Boeing KC-135.
Президент Украины Владимир Зеленский в интервью телеканалу NBC 28 марта заявил, что Россия передала Ирану спутниковые снимки, однако это утверждение независимыми источниками пока полностью не подтверждено. Данная атака произошла на фоне расширяющегося конфликта в регионе.
С 28 февраля вооруженные силы США и Израиля наносят серию воздушных ударов по Ирану. В ответ Тегеран проводит ракетные и дрон-атаки по Израилю и объектам США в районе Персидского залива.