Eron tomonidan yo‘latilgan raketa zarbasi natijasida Isroil janubidagi Neot-Xovav sanoat hududida joylashgan katta kimyo zavodida jiddiy yong‘in yuzaga kelgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Voqea sodir bo‘lishi bilan zavod xodimlari omon qolish maqsadida tezda evakuatsiya qilindi. Xavfli moddalar bilan ishlash bo‘yicha maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan guruhlar darhol voqea joyiga yetkazildi.
Ularning asosiy vazifasi tarqalib ketishi mumkin bo‘lgan zararli moddalarni aniqlash va ularning atrof-muhitga yetkazishi mumkin bo‘lgan salbiy ta’sirni kamaytirishdan iborat. Isroilning yetakchi nashrlari xabar berishicha, yong‘inni o‘chirish va holatni nazorat qilish uchun uchta maxsus brigada yuborilgan.
Bu guruhlar kimyoviy moddalar bilan ishlashda boy tajribaga ega. Hozirda Neot-Xovav sanoat hududi atrofidagi barcha korxonalar xavfsizlik chorasi sifatida vaqtincha to‘xtatilgan.
Ushbu hududda o‘nlab yirik ishlab chiqarish korxonalari joylashgan bo‘lib, ularda minglab ishchilar o‘z faoliyatini yuritadi. Zavodlar ishi to‘xtatilgani aholi va iqtisodiyot uchun katta ahamiyatga ega.
Fars axborot agentligi o‘z manbalariga tayanib, ushbu zarba Eron tomonidan Isroilning harbiy sanoatga bevosita aloqador bo‘lgan inshootiga berilganini tasdiqladi. Neot-Xovav hududi Isroil kimyo sanoatining eng muhim markazlaridan biri hisoblanadi.
Mamlakatda ishlab chiqariladigan barcha asosiy kimyoviy moddalarning deyarli yarmi aynan shu hududda tayyorlanadi. Shuning uchun bu voqea mamlakat iqtisodiyoti uchun jiddiy zarba bo‘lishi mumkin.
Yaqin Sharq hududi aholisi uchun bu xabar katta xavotir uyg‘otmoqda. Hududdagi yong‘in boshqa tomonlarga tarqalishi va xavfli moddalarning havoga chiqib ketishi global ekologik va iqtisodiy oqibatlarga sabab bo‘lishi ehtimoli bor.
Hozirgi kunda xalqaro hamjamiyat voqea oqibatlarini diqqat bilan kuzatmoqda va vaziyatning yanada keskinlashib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun harakatlar davom etmoqda.

После ракетного удара Ирана в Израиле произошел крупный пожар на химическом заводе
Сообщается, что в результате ракетного удара, нанесенного Ираном, на крупном химическом заводе в промышленной зоне Неот-Ховав на юге Израиля произошел серьезный пожар. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сразу после инцидента сотрудники завода были быстро эвакуированы для спасения жизней. Специально подготовленные группы по работе с опасными веществами были немедленно доставлены на место происшествия.
Их основной задачей является выявление потенциально рассеивающихся вредных веществ и минимизация их негативного воздействия на окружающую среду. По данным ведущих израильских изданий, для тушения пожара и контроля ситуации были направлены три специальных бригады.
Эти группы обладают богатым опытом работы с химическими веществами. В настоящее время все предприятия вокруг промышленной зоны Неот-Ховав временно остановлены в качестве меры безопасности.
В этом районе расположены десятки крупных производственных предприятий, где работают тысячи сотрудников. Остановка работы заводов имеет большое значение для населения и экономики.
Агентство Fars News, ссылаясь на свои источники, подтвердило, что этот удар был нанесен Ираном по объекту Израиля, напрямую связанному с военно-промышленным комплексом. Район Неот-Ховав считается одним из важнейших центров химической промышленности Израиля.
Почти половина всех основных химических веществ, производимых в стране, изготавливается именно в этом районе. Поэтому этот инцидент может стать серьезным ударом по экономике страны.
Для населения региона Ближнего Востока эта новость вызывает большую обеспокоенность. Существует вероятность того, что пожар в этом районе распространится на другие территории и выброс опасных веществ в атмосферу приведет к глобальным экологическим и экономическим последствиям.
В настоящее время международное сообщество внимательно следит за последствиями инцидента, и продолжаются действия по предотвращению дальнейшего обострения ситуации.