Italiya muzeyidan mashhur impressionistlar asarlari o‘g‘irlab ketdi
Italiyaning Parma shahri yaqinida joylashgan xususiy Manyani-Rokka muzeyidan dunyoga mashhur impressionist rassomlarning bir qancha qimmatbaho asarlari o‘g‘irlab ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya rasmiy vakili 29 mart, yakshanba kuni ushbu xabarni italyan ommaviy axborot vositalariga tayanib, xalqaro agentliklarga tasdiqladi. Maxsus manbalarning ma’lumotlariga ko‘ra, bu vaqelik voqea bir hafta oldin, ya’ni 22 martdan 23 martga o‘tar kechasi sodir etilgan.
O‘g‘irlangan asarlar orasida Per-Ogyust Renuarning kechki davrga oid Baliqlar asari, Pol Sezannning qalam va akvarelda yaratilgan Gilosli natyurmorti hamda Anri Matissning Ayvondagi odaliska akvareli bor. Hodisa haqidagi xabarlarda qayd etilishicha, yuzlarini kapyushon bilan yashirgan jinoyatchilar muzeyning kirish eshigini buzib kirib, bog‘ orqali atigi uch daqiqada qochib ketgan.
Manyani-Rokka fondi bu harakatni rejalashtirilgan jinoyat deb baholasa ham, videokuzatuv tizimi va politsiya xodimlarining tezkor aralashuvi tufayli voqea yanada jiddiy oqibatlarga olib kelmad. O‘g‘irlangan asarlarning taxminiy qiymati millionlab yevro bilan baholanmoqda va hozirda tergov ishlari faol ravishda olib borilmoqda.
Luiji Manyani nomi bilan nomlangan ushbu fondning to‘plamida Titsian, Dyurer, Rubens va Goyya kabi buyuk rassomlar asarlari ham saqlanadi. Shuningdek, bu xususiy muzey Italiyadagi eng qadrli va muhim badiiy to‘plamlardan biri sifatida tanilgan.
Bu hodisa san’at olamidagi oxirgi oylarda sodir bo‘lgan yagona shov-shuvli o‘g‘irlik emas. 2025 yilning 19 oktyabrida Parijdagi Luvr muzeyidan Fransiya monarxlariga tegishli qimmatbaho taqinchoqlar o‘g‘irlab ketilgan bo‘lib, ularning umumiy qiymati taxminan 88 million yevro ekanligi ma’lum bo‘lgan.
Jinoyatchilar qochayotganda olmos va zumradlar bilan bezatilgan imperatritsa Yevgeniyaning tojini ham tushirib yuborgan. Xabarlarga ko‘ra, bu ish bo‘yicha bir necha shaxs qo‘lga olingan va ayrimlariga ayblovlar e’lon qilingan, ammo taqinchoqlar hozircha topilmagan.
Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, o‘g‘irlikda ishtirok etgan shaxslar Luvr bilan muzokara olib borishga harakat qilishgan, biroq Fransiya muzeyi bu taklifni rad etgan. Shuningdek, noyabr oyida internetda tarqatilgan video Ukraina Milliy korrupsiyaga qarshi byurosi tomonidan tasvirlangan, degan ma’lumot bilan tarqatilgan.
Unda o‘g‘irlangan buyumlar Ukraina milliarderi va prezident Volodimir Zelenskiyning sobiq hamkori Timur Mindich uyidan topilgani aytiladi. DW faktcheki esa bu videorolik feyk ekanini va uning bir qismi sun’iy intellekt yordamida yaratilganini tasdiqladi.
Mazkur hodisa san’atshunoslar, kolleksionerlar va jamoatchilik e’tiborini yana-da kuchaytirib, xalqaro darajadagi qadrli asarlarning xavfsizligini yana bir bor ko‘rsatib berdi.

Из итальянского музея украли работы известных импрессионистов
Из частного музея Маньяни-Рокка, расположенного недалеко от итальянского города Парма, были похищены несколько ценных работ всемирно известных импрессионистов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальный представитель полиции подтвердил эту информацию международным агентствам, ссылаясь на итальянские СМИ 29 марта, в воскресенье. По данным источников, инцидент произошел неделю назад, ночью с 22 на 23 марта.
Среди похищенных произведений — картина Поля-Огюста Ренуара «Рыбы» позднего периода, натюрморт с вишней кистью Поля Сезанна, выполненный карандашом и акварелью, а также акварель Анри Матисса «Одалиска на веранде». Как сообщается в новостях, преступники, скрывшие лица капюшонами, взломали входную дверь музея и сбежали через сад всего за три минуты.
Хотя фонд Маньяни-Рокка оценил это действие как спланированное преступление, благодаря системе видеонаблюдения и оперативному вмешательству сотрудников полиции инцидент не привел к еще более серьезным последствиям. Примерная стоимость похищенных произведений оценивается в миллионы евро, и сейчас активно ведутся следственные действия.
В коллекции этого фонда, названного в честь Луиджи Маньяни, также хранятся работы великих художников, таких как Тициан, Дюрер, Рубенс и Гойя. Кроме того, этот частный музей известен как один из самых ценных и важных художественных собраний в Италии.
Этот инцидент не является единственной громкой кражей, произошедшей в мире искусства за последние месяцы. 19 октября 2025 года из Лувра в Париже были похищены драгоценные украшения, принадлежавшие французским монархам, общая стоимость которых составила примерно 88 миллионов евро.
При побеге преступники уронили корону императрицы Евгении, украшенную бриллиантами и изумрудами. По сообщениям, по этому делу задержаны несколько человек, некоторым предъявлены обвинения, однако украшения до сих пор не найдены.
Позже стало известно, что лица, участвовавшие в краже, пытались вести переговоры с Лувром, однако французский музей отверг это предложение. Кроме того, в ноябре в интернете распространилось видео с утверждением, что оно было снято Национальным бюро по борьбе с коррупцией Украины.
В нем утверждалось, что похищенные предметы были найдены в доме украинского миллиардера и бывшего партнера президента Владимира Зеленского Тимура Миндича. DW Factcheck подтвердила, что это видео является фейком и часть его создана с помощью искусственного интеллекта.
Данный инцидент еще больше привлек внимание искусствоведов, коллекционеров и общественности, вновь продемонстрировав проблему безопасности ценных произведений искусства на международном уровне.