Eron zarbasidan keyin AQSh razvedka samolyoti ikkiga bo‘linib ketdi
Eronning Saudiya Arabistonidagi Amerika Qo‘shma Shtatlari harbiy bazasiga borgan zarbasi Pentagon uchun kutilmagan va jiddiy og‘riqli yo‘qotishga aylandi. Yaqin Sharqdagi geosiyosiy to‘qnashuvlar hozirda eng yuqori nuqtasiga yetib keldi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, shahzoda Sulton nomidagi aviabazaga Eron tomonidan uyushtirilgan hujum natijasida Amerika harbiy-havo kuchlarining eng muhim texnikasi hisoblangan Boeing E-3 Sentry razvedka samolyoti jiddiy shikastlandi. Ijtimoiy tarmoqlarda va Eron davlat telekanallarida tarqalgan rasmlarda ushbu ulkan samolyotning ikkiga bo‘linib ketgani aks etgan.
Ushbu tasvirlarning ishonchliligini dunyoga mashhur BBC va AFP xabar agentliklari ham tasdiqlab, haqiqat ekanligini aytdilar. Uchuvchi radar deb ataladigan samolyotning ishdan chiqishi AQSH uchun juda katta ahamiyatga ega.
Harbiy tadqiqotchilarning fikricha, ushbu texnikaning yo‘qolishi AQSHning mintaqadagi nazorat va razvedka imkoniyatlarini sezilarli darajada cheklab qo‘yadi. Bunday zamonaviy samolyotning qiymati kamida 400 dan 500 million dollargacha bo‘ladi.
U yuzlab kilometr masofadagi dron va raketalarni aniqlab, havo operatsiyalarini to‘g‘ri muvofiqlashtirish vazifasini bajaradi. Tarixda shu paytgacha bu turdagi samolyotlar jang maydonida hech qachon to‘liq yo‘qotilmagan edi.
28 mart kuni amalga oshirilgan raketa va dronlar hujumi natijasida nafaqat qimmatbaho texnikalar, balki insonlar ham jabrlandi. O‘n ikki nafar amerikalik harbiy xizmatchisi yaralangan bo‘lsa, ikkita yonilg‘i quyish samolyoti ham safdan chiqqan.
Bu voqeada qizig‘i shundaki, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning ta’kidlashicha, Eronga ushbu bazaning aniq koordinatalari va sun’iy yo‘lдовosh tasvirlarini Rossiya taqdim etgan bo‘lishi mumkin. Fevral oyining oxiridan buyon AQSH va Isroil Eronga havodan zarbalar berib kelmoqda.
Bu hujumlar natijasida Eron oliy rahbari Ali Xominaiy va bir qator yuqori martabali mulozimlar halok bo‘lgani ma’lum qilindi. Eron esa bunga javoban nafaqat Isroilni, balki Fors ko‘rfazidagi AQSH bazalari joylashgan arab mamlakatlarini ham nishonga olmoqda.
Hozirda nafaqat neft tankerlari, balki Ozarbayjon va Kipr kabi davlatlar ham ushbu keng ko‘lami mojaroning ta’sir doirasiga tushib qolgan. Aziz o‘quvchilar, sizningcha, AQSH bunday yirik texnik yo‘qotishdan so‘ng Eronga nisbatan qanday choralar ko‘radi?
Bu voqealar uchinchi jahon urushining boshlanishi bo‘lishi mumkinmi yoki vaziyat yana ham kengayib ketadimi? Kelajakda nima bo‘lishini vaqt ko‘rsatadi, lekin hozircha mintaqadagi kuchlar o‘rtasidagi keskinlik ortib bormoqda.

После удара Ирана американский разведывательный самолет раскололся пополам
Ситуация в регионе с каждым днем становится все сложнее и выходит из-под контроля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Удар Ирана по американской военной базе в Саудовской Аравии стал для Пентагона неожиданной и серьезной болезненной потерей. Геополитические столкновения на Ближнем Востоке сейчас достигли своего пика.
По последним данным, в результате атаки Ирана на авиабазу под названием Шахзаде Султан был серьезно поврежден разведывательный самолет Boeing E-3 Sentry ВВС США, являющийся одной из важнейших технических единиц. На фотографиях, распространенных в социальных сетях и государственных телеканалах Ирана, запечатлено, как этот огромный самолет раскололся на две части.
Надежность этих изображений подтвердили всемирно известные новостные агентства BBC и AFP, заявив, что это правда. Вывод из строя этого самолета, называемого летающим радаром, имеет огромное значение для США.
По мнению военных исследователей, потеря этой техники значительно ограничит возможности США по контролю и разведке в регионе. Стоимость такого современного самолета составляет от 400 до 500 миллионов долларов.
Он способен обнаруживать дроны и ракеты на расстоянии сотен километров и выполнять задачи по правильной координации воздушных операций. В истории до сих пор такие самолеты никогда полностью не терялись на поле боя.
В результате ракетной и дроновой атаки 28 марта пострадали не только дорогостоящие технические средства, но и люди. Двенадцать американских военнослужащих получили ранения, а два заправочных самолета вышли из строя.
Интересно, что, по словам президента Украины Владимира Зеленского, Россия могла предоставить Ирану точные координаты этой базы и спутниковые изображения. С конца февраля США и Израиль наносят удары по Ирану с воздуха.
Сообщается, что в результате этих атак погибли верховный лидер Ирана Али Хаменеи и ряд высокопоставленных чиновников. В ответ Иран нацеливается не только на Израиль, но и на арабские страны Персидского залива, где расположены базы США.
В настоящее время под влияние этого масштабного конфликта попали не только нефтяные танкеры, но и такие страны, как Азербайджан и Кипр. Уважаемые читатели, как вы думаете, какие меры примет США в отношении Ирана после такой крупной технической потери?
Могут ли эти события стать началом третьей мировой войны или ситуация еще больше обострится? Время покажет, что будет в будущем, но пока напряженность между силами в регионе растет.