Isroil iqtisodiyoti harbiy to‘qnashuvlar tufayli jiddiy zarar ko‘rmoqda
Ketma-ket davom etayotgan harbiy to‘qnashuvlar Isroil iqtisodiyotiga katta zarar yetkazmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat ayni paytda uch yo‘nalishda faoliyat yuritmoqda: XAMAS bilan urush, Hizbulloh bilan to‘qnashuvlar va Eron bilan kuchaygan qarama-qarshilik. Bu holat iqtisodiy barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Isroil Markaziy bankining ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo bilan bog‘liq mojaro boshlanganidan beri mamlakat iqtisodiy yo‘qotishlari 57 milliard dollarga yetdi. Bu raqam mamlakat iqtisodiyotiga jiddiy bosim tushayotganini ifodalaydi.
Shu bilan birga, Eron va Livan bilan munosabatlarning keskinlashuvi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda. Harbiy xarajatlarning keskin oshishi davlat qarzining yalpi ichki mahsulotga nisbatan qariyb yetmish foizga yetishiga sabab bo‘lmoqda.
Eksport hajmining kamayishi ham iqtisodiy muammolarning chuqurlashishiga olib kelmoqda. Mutaxassislar ta’kidlashicha, agar mojaro davom etsa, bu holat Isroil iqtisodiyotiga uzoq muddatli salbiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan holi emas.
Shu sababli mamlakat rahbariyati va xalqaro hamjamiyat vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilishga intilishi zarur. Barqarorlik va tinchlik iqtisodiy rivojlanishning asosiy sharti hisoblanadi.

Экономика Израиля серьезно страдает из-за военных столкновений
Непрерывные военные столкновения наносят серьезный ущерб экономике Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время страна ведет деятельность по трем направлениям: война с ХАМАС, столкновения с «Хезболлой» и обострение противостояния с Ираном. Это негативно сказывается на экономической стабильности.
Согласно данным Банка Израиля, с начала конфликта в Газе экономические потери страны достигли 57 миллиардов долларов. Эта цифра свидетельствует о серьезном давлении на экономику государства.
При этом обострение отношений с Ираном и Ливаном еще больше усугубляет ситуацию. Резкое увеличение военных расходов приводит к тому, что государственный долг достигает почти семидесяти процентов от валового внутреннего продукта.
Снижение объема экспорта также ведет к углублению экономических проблем. Эксперты отмечают, что если конфликт продолжится, это может оказать долгосрочное негативное влияние на экономику Израиля.
Поэтому руководство страны и международное сообщество должны стремиться к мирному урегулированию ситуации. Стабильность и мир являются основным условием экономического развития.
Для восстановления экономики Израиля безопасность и политическая стабильность имеют важное значение.