Eron Dubaydagi Ukraina dron omborini yo‘q qildi
Eron rasmiylari Dubay shahrida joylashgan va Ukrainaga tegishli dronlar uchun maxsus mo‘ljallangan omborni yo‘q qilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi bergan ma’lumotga ko‘ra, ushbu harakat aerokosmik kuchlar va dengiz floti ishtirokida o‘tkazilgan qo‘shma amaliyot doirasida amalga oshirilgan. Eron tomoni ushbu omborning Amerika Qo‘shma Shtatlari armiyasiga yordam berish maqsadida faoliyat yuritganini ta’kidlab o‘tgan.
Biroq, Ukraina tomoni bunday da’vonini rad etdi va buni tasdiqlamadi. Ukraina Tashqi ishlar vazirligi vakili Georgiy Tixiy Eronning ushbu bayonotini yolg‘on deb baholab, haqiqatdan uzoq ekanligini aytdi.
Shu bilan birga, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Saudiya Arabistonidan so‘ng Birlashgan Arab Amirliklari va Qatarga rasmiy tashrif buyurdi. Ushbu safar davomida u mintaqaviy hamkorlarga ukrainalik mutaxassislar xizmatini va dronlarni aniqlash hamda neytrallashtirish tizimlarini taklif qilganligi haqida xabar berilmoqda.
Bu tashabbuslar mintaqadagi qurollanish jarayonlariga yangicha o‘lcham qo‘shdi. Kuzatuvchilar va siyosiy tahlilchilarning fikriga ko‘ra, Eron va Ukraina o‘rtasidagi bunday qarama-qarshi bayonotlar faqatgina axborot urushining kuchayganidan dalolat beradi.
Xuddi shu vaqtda mintaqadagi geosiyosiy keskinliklar ham yanada oshib borayotgani sezilmoqda. Har ikki tomonning kelajakdagi harakatlari va so‘zlashmalari dunyo hamjamiyatining e’tiborini jadal jalb qilmoqda.
Bu voqealar mintaqaviy xavfsizlik tizimiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi aniq. Shuningdek, kelajakda shunga o‘xshash vaziyatlar yuzaga kelishi ham ehtimollikni oshirmoqda.

Иран уничтожил склад украинских дронов в Дубае
Иранские официальные лица объявили о ликвидации склада, расположенного в городе Дубай и предназначенного специально для украинских дронов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации Корпуса стражей Исламской революции, данная операция была проведена в рамках совместных учений с участием авиакосмических сил и военно-морского флота. Иранская сторона подчеркнула, что данный склад функционировал с целью оказания помощи армии Соединенных Штатов Америки.
Однако украинская сторона опровергла это утверждение и не подтвердила его. Представитель Министерства иностранных дел Украины Георгий Тихий оценил заявление Ирана как ложное и далекое от истины.
В то же время президент Украины Владимир Зеленский после Саудовской Аравии совершил официальный визит в Объединенные Арабские Эмираты и Катар. Сообщается, что в ходе этого визита он предложил региональным партнерам услуги украинских специалистов и системы обнаружения и нейтрализации дронов.
Эти инициативы добавили новое измерение процессам вооружения в регионе. По мнению наблюдателей и политических аналитиков, такие противоречивые заявления Ирана и Украины свидетельствуют лишь об усилении информационной войны.
В то же время ощущается дальнейшее нарастание геополитической напряженности в регионе. Будущие действия и переговоры обеих сторон активно привлекают внимание мирового сообщества.
Очевидно, что эти события могут серьезно повлиять на систему региональной безопасности. Кроме того, вероятность возникновения подобных ситуаций в будущем также возрастает.