Shimoliy Koreya davlat axborot vositalari o‘tgan kuni, ya’ni mart oyining yigirma to‘qqizinchi sanasida takomillashtirilgan reaktiv raketa dvigatelining muvaffaqiyatli sinovdan o‘tganini rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ommaviy axborot vositalari tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, yangi avlodga mansub ushbu dvigatel uzoq masofalarga uchuvchi raketalar uchun maxsus loyihalashtirilgan bo‘lib, nazariy jihatdan AQSH hududigacha yetib borish qobiliyatiga ega deb baholanmoqda. Sinov jarayonini Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Jon Un shaxsan kuzatgani alohida ta’kidlandi.
Ushbu yangi ishlanmani davlatning strategik harbiy salohiyatini yanada mustahkamlovchi muhim yutuq sifatida baholagan mamlakat rahbari, bunday natijalar Pxenyanning harbiy texnologiyalar sohasidagi faoliyatining izchilligini ko‘rsatib turibdi. Koreya Markaziy axborot agentligi berilgan ma’lumotlarga asosan, kompozit uglerod materialidan ishlab chiqilgan dvigatelning maksimal tortish kuchi ming besh yuz kilonyutonga yetgani aytilgan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yil sentyabr oyida sinovdan o‘tgan dvigatelning ko‘rsatgichidan ancha yuqori bo‘lib, yangi texnologiyaning kuch va samaradorlik jihatidan sezilarli darajada o‘sganini isbotlaydi. Shimoliy Koreya rasmiylari manyovrli, ya’ni havo mudofaa tizimlari tomonidan ushlab qolinishi ancha qiyin bo‘lgan raketalar yaratishni maqsad qilganini bildirmoqda.
Biroq, xalqaro ekspertlar o‘rtasida bunday dvigatellar haqiqatan ham shunchalik uzoq masofalarga parvoz qilish imkonini beradimi, degan savol mavjud. Ba’zi tahlilchilar bu da’volar biroz ortiqcha bo‘rttirilgan bo‘lishi mumkinligini aytib o‘tishadi.
Shu bilan birga, mutaxassislar qattiq yonilg‘ili dvigatellarga ega raketalarning suyuq yonilg‘ililariga nisbatan yashirish, ko‘chirish va tezkor ravishda ishga tushirish jihatidan qulay ekanligini ta’kidlaydilar. Bu esa harbiy strategiya nuqtai nazaridan katta ustunlik hisoblanadi.
Qisqasi, mazkur sinov nafaqat mintaqaviy, balki global xavfsizlik muhitiga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan muhim signal sifatida baholanmoqda. Dunyo hamjamiyati esa Shumoliy Koreyaning bunday harbiy yutuqlarini diqqat bilan kuzatishda davom etmoqda va kelgusi rivojlanishlarga ehtiyotkor bo‘lib qarashmoqda.

Северная Корея успешно провела испытания нового двигателя, способного достичь территории США
Государственные средства массовой информации Северной Кореи официально объявили, что вчера, 29 марта, был успешно проведен испытательный запуск усовершенствованного ракетного двигателя. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно распространенным СМИ данным, двигатель нового поколения специально разработан для ракет большой дальности и теоретически оценивается как способный достичь территории США. Отдельно подчеркивается, что процесс испытаний лично наблюдал лидер Северной Кореи Ким Чен Ын.
Глава государства оценил эту новую разработку как важное достижение, еще больше укрепляющее стратегический военный потенциал страны, и отметил, что такие результаты демонстрируют последовательность деятельности Пхеньяна в области военных технологий. Согласно данным Корейского центрального телеграфного агентства, максимальная тяга двигателя, изготовленного из композитного углеродного материала, достигла 1500 килоньютонов.
Этот показатель значительно выше, чем у двигателя, прошедшего испытания в сентябре прошлого года, что доказывает значительный рост новой технологии по мощности и эффективности. Официальные лица Северной Кореи заявляют, что их целью является создание маневренных ракет, которые гораздо сложнее перехватить системами ПВО.
В то же время среди международных экспертов существует вопрос, действительно ли такие двигатели способны совершать полеты на столь большие расстояния. Некоторые аналитики отмечают, что эти утверждения могут быть несколько преувеличены.
При этом специалисты подчеркивают, что ракеты с твердотопливными двигателями удобнее в плане скрытности, транспортировки и быстрого запуска по сравнению с ракетами на жидком топливе. Это представляет собой значительное преимущество с точки зрения военной стратегии.
Короче говоря, данное испытание оценивается как важный сигнал, который может оказать серьезное влияние не только на региональную, но и на глобальную обстановку безопасности. Международное сообщество продолжает внимательно следить за такими военными достижениями Северной Кореи и с осторожностью относится к будущим событиям.