Yaman rasmiylari Eron tomonida urushga qo‘shilganliklarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bayonotda mamlakat kuchlari “sionist dushman” deb atalgan tomonlarga bir nechta ballistik raketalar bilan zarba berilgani aytilmoqda. Ma’lum qilinishicha, ushbu harbiy amaliyot Erondagi ittifoqchi kuchlar va Livandagi Hizbulloh harakatining faoliyati bilan bir vaqtning o‘zida amalga oshirilgan.
Operatsiya belgilangan reja asosida olib borilgan va kutilgan natijalarga erishilganligi ta’kidlangan. Yaman tomoni bu harakatlar bilan cheklanib qolmasligini bildirgan.
Ularning aytishicha, hujumlar belgilangan maqsadlar to‘liq bajarilguncha va barcha qarshilik frontlaridagi amaliyotlar yakunlanguncha davom ettiriladi. Ekspertlar fikricha, mazkur bayonot mintaqadagi harbiy va siyosiy vaziyatni yanada keskinlashtirishi, mojaroning ko‘lamini kengaytirishi mumkin.
Bu esa Yaqin Sharqdagi barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatish xavfini oshiradi. Shu sababli, mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash uchun barcha tomonlar o‘zaro muzokaralarga kirishishi muhim hisoblanadi.
Har qanday harbiy harakatlar hududdagi aholi hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi va vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin. Mintaqada barqarorlikni saqlash uchun xalqaro hamjamiyat ham faol ishtirok etishi zarur.

Йемен нанес ракетный удар по сионистам в союзе с Ираном
Официальные лица Йемена объявили о присоединении к войне на стороне Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении говорится, что силы страны нанесли удар несколькими баллистическими ракетами по сторонам, названным «сионистским врагом». Сообщается, что эта военная операция была проведена одновременно с действиями союзных сил в Иране и движением Хезболла в Ливане.
Отмечается, что операция была проведена согласно намеченному плану и достигнуты ожидаемые результаты. Йеменская сторона заявила, что не ограничится этими действиями.
По их словам, атаки будут продолжаться до полного выполнения поставленных целей и завершения операций на всех фронтах сопротивления. По мнению экспертов, это заявление может еще больше обострить военную и политическую ситуацию в регионе, расширить масштаб конфликта.
Это увеличивает риск негативного воздействия на стабильность на Ближнем Востоке. Поэтому важно, чтобы все стороны региона вступили в взаимные переговоры для обеспечения мира и безопасности.
Любые военные действия могут негативно сказаться на жизни населения региона и усложнить ситуацию. Для поддержания стабильности в регионе необходимо активное участие международного сообщества.