Ushbu xakerlik hujumi Eron bilan bog‘liq Handala nomli guruh tomonidan amalga oshirilgani aytilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, xakerlar faqat elektron pochta hisobiga noqonuniy kirish bilan cheklanmay, undagi ayrim shaxsiy ma’lumotlarni ham qo‘lga kiritganlar.
Xususan, ular FQB rahbariga tegishli bo‘lgan bir qator shaxsiy suratlarni internetda e’lon qilishgan. Reuters axborot agentligi bu kiberhujum ortida Handala guruhi turgani haqida taxminlar borligini bildirgan.
Hozircha rasmiy idoralar tomonidan ushbu holatga oid to‘liq izoh berilmagan. Mutaxassislar fikricha, bunday kiberhujumlar xalqaro kiberxavfsizlik muammolarini yanada dolzarb qiladi va davlatlar o‘rtasidagi raqamli raqobatlarni kuchaytiradi.
Shuningdek, yuqori lavozimdagi shaxslarning shaxsiy ma’lumotlarini himoya qilish masalasi yana bir bor jiddiy muammo sifatida ko‘tarilmoqda. Bu voqea kiberxavfsizlik sohasida davlatlar va tashkilotlarga o‘z himoya tizimlarini yanada mustahkamlash zaruriyatini ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, shaxsiy ma’lumotlarning xavfsizligi va maxfiyligini ta’minlash masalasi ham dolzarb bo‘lib qolmoqda. Davlat organlari va xususiy sektor mutaxassislari birgalikda bunday tahdidlarga qarshi samarali choralar ko‘rishlari muhimdir.

Электронная почта руководителя ФКБ была взломана хакерами
Появились сообщения о взломе электронной почты руководителя Федерального бюро расследований США Кеша Пателя. Об этом сообщает Zamin.uz.
Говорят, что эта хакерская атака была осуществлена группой под названием Handala, связанной с Ираном. По данным, хакеры не ограничились незаконным доступом к электронной почте, но также получили некоторые личные данные.
В частности, они опубликовали в интернете ряд личных фотографий, принадлежащих руководителю ФБР. Информационное агентство Reuters сообщило о предположениях, что за этой кибератакой стоит группа Handala.
Пока официальные органы не дали полного комментария по этому поводу. По мнению специалистов, такие кибератаки делают международные проблемы кибербезопасности еще более актуальными и усиливают цифровую конкуренцию между государствами.
Кроме того, вопрос защиты личных данных высокопоставленных лиц вновь поднимается как серьезная проблема. Это событие показывает необходимость для государств и организаций укреплять свои системы защиты в сфере кибербезопасности.
Вместе с тем, вопрос обеспечения безопасности и конфиденциальности личных данных остается актуальным. Важно, чтобы специалисты государственных органов и частного сектора совместно принимали эффективные меры против таких угроз.