Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trump Eron bilan bog‘liq mojaro bo‘yicha turlicha fikrlarni bildirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U yaqinda tinchlikka erishish mumkinligini aytgan bo‘lsa-da, ayni paytda Yaqin Sharq mamlakatiga qarshi harbiy harakatlarni kuchaytirish haqida jiddiy ogohlantirishlar berdi. Bu haqida Semafor.com sayti ma’lumot berdi.
Trump yaqinda bergan intervyusida Qo‘shma Shtatlar Eronning yirik neft eksporti ob’ektlarini nazorat ostiga olishi mumkinligini bildirdi. Shuningdek, uning ma’muriyati Eronning boyitilgan uran zahirasini olib qo‘yish uchun maxsus harbiy operatsiya o‘tkazishni ko‘rib chiqmoqda.
Bunday qattiq bayonotlarga qaramay, prezident diplomatik yo‘l bilan kelishuvga erishishga umid bildirgan va oxir-oqibat muzokaralar samara berishiga ishonch bildirdi. Ammo harbiy tahlilchilar ma’muriyatning so‘zlariga emas, balki amaliy harakatlariga e’tibor qaratishni tavsiya qilmoqda.
Qo‘shma Shtatlar mintaqadagi harbiy mavjudligini sezilarli darajada oshirdi. Hozirda Yaqin Sharqda ellik mingdan ortiq amerikalik harbiy xizmatchilar joylashgan bo‘lib, mojaro boshlangandan keyin bu raqam o‘n mingga yaqin oshdi.
Hozirgi vaqtda yerdagi harbiy harakatlarda pasayish belgisi ko‘rinmayapti. So‘nggi xabarlarda Eron poytaxti Tehronda bir nechta portlashlar yuz bergani tasdiqlandi.
Bunga javoban Eron kuchlari qo‘shni Ko‘rfaz davlatlari va Isroilga qarshi maqsadli zarbalar berishda davom etmoqda. Bu esa mintaqadagi tinchlik yo‘lidagi har qanday imkoniyatlarni yanada qiyinlashtirmoqda.

Трамп обсудил военные и дипломатические пути конфликта с Ираном
Президент Соединённых Штатов Дональд Трамп высказывает различные мнения по поводу конфликта с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя он недавно заявил о возможности достижения мира, в то же время он серьёзно предупредил о наращивании военных действий против страны Ближнего Востока. Об этом сообщает сайт Semafor.com.
В недавнем интервью Трамп заявил, что Соединённые Штаты могут взять под контроль крупные объекты экспорта нефти Ирана. Кроме того, его администрация рассматривает возможность проведения специальной военной операции по изъятию запасов обогащённого урана Ирана.
Несмотря на такие жёсткие заявления, президент выразил надежду на достижение соглашения дипломатическим путём и в конечном итоге верит в эффективность переговоров. Однако военные аналитики рекомендуют обращать внимание не на слова администрации, а на её практические действия.
Соединённые Штаты значительно увеличили своё военное присутствие в регионе. В настоящее время на Ближнем Востоке размещено более пятидесяти тысяч американских военнослужащих, и после начала конфликта это число увеличилось почти на десятки тысяч.
В настоящее время не наблюдается признаков снижения военных действий на земле. В последних сообщениях подтверждены несколько взрывов в столице Ирана Тегеране.
В ответ иранские силы продолжают наносить целевые удары по соседним странам Персидского залива и Израилю. Это ещё больше осложняет любые возможности для мира в регионе.