AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp so‘nggi intervyularidan birida Erondagi siyosiy vaziyat haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, oxirgi urush va harbiy zarbalar natijasida Eronning oliy rahbari oyatulloh Ali Xominay va boshqa yuqori martabali mansabdorlar halok bo‘lgan. Shu sababli, mamlakatda yangi rejim shakllangan.
Trampning ta’kidlashicha, hozirda ular bilan ishlayotganlar butunlay boshqa shaxslar guruhi bo‘lib, ular professional va malakali mutaxassislardir. U, shuningdek, Ali Xominayning o‘g‘li Mujtaba Xominay haqida ham gapirib, uning yo o‘lgan, yo juda og‘ir jarohat olganini aytdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Mujtaba Xominay haqida hech qanday ma’lumot yo‘q va u g‘oyib bo‘lib qolgan. Prezident keyinchalik Vashingtonga uchish jarayonida ham ushbu fikrlarini takrorladi.
Uning fikricha, birinchi rejim yo‘q qilingan va vayron bo‘lgan, keyingi rahbarlarning ko‘pchiligi ham halok bo‘lgan. Hozir esa ular ilgari aloqada bo‘lmagan shaxslar bilan hamkorlik qilmoqda.
Shu sababli, Tramp yangi rejim juda aqlli va malakali odamlar tomonidan boshqarilayotganini ta’kidladi. So‘nggi haftalarda Eron rasmiylari va AQSH o‘rtasida muzokaralar olib borilayotgani haqida xabarlar tarqaldi.
Ba’zi manbalarga ko‘ra, muzokaralar Eron parlamenti spikeri Muhammad Boqir G‘olibof orqali amalga oshirilmoqda, ammo Eron tomoni bunday ma’lumotlarni rad etdi. Shuningdek, 30 mart kuni Pokiston tashqi ishlar vaziri Is’hoq Dar Misr, Saudiya Arabistoni va Turkiyadan kelgan hamkasblari bilan maslahatlashgach, yaqinda Islomobodda AQSH va Eron o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tishi mumkinligini bildirdi.
Umuman olganda, Donald Tramp fikricha, Erondagi siyosiy vaziyat sezilarli darajada o‘zgardi. Yangi rahbarlar guruhi mamlakatning ichki va tashqi siyosatida muhim rol o‘ynaydi.

Дональд Трамп рассказал о новом режиме в политике Ирана
Бывший президент США Дональд Трамп в одном из последних интервью высказал своё мнение о политической ситуации в Иране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в результате последней войны и военных ударов верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи и другие высокопоставленные чиновники погибли. По этой причине в стране сформировался новый режим.
Трамп подчеркнул, что сейчас с ними работают совершенно другая группа лиц, которые являются профессионалами и квалифицированными специалистами. Он также рассказал о сыне Али Хаменеи Муджтабе Хаменеи, отметив, что тот либо погиб, либо получил очень тяжёлое ранение.
По словам Трампа, никакой информации о Муджтабе Хаменеи нет, и он пропал без вести. Президент позже повторил эти мысли во время полёта в Вашингтон.
По его мнению, первый режим был уничтожен и разрушен, большинство последующих руководителей также погибли. Сейчас же они сотрудничают с людьми, с которыми ранее не имели связей.
Поэтому Трамп подчеркнул, что новый режим управляется очень умными и квалифицированными людьми. В последние недели появились сообщения о переговорах между официальными лицами Ирана и США.
По некоторым источникам, переговоры ведутся через спикера парламента Ирана Мухаммада Багира Галибафа, однако иранская сторона опровергла такую информацию. Также 30 марта министр иностранных дел Пакистана Ишак Дар после консультаций с коллегами из Египта, Саудовской Аравии и Турции сообщил, что в ближайшее время в Исламабаде могут пройти переговоры между США и Ираном.
В целом, по мнению Дональда Трампа, политическая ситуация в Иране значительно изменилась. Новая группа лидеров играет важную роль во внутренней и внешней политике страны.