Misr prezidenti Trampdan Eron mojaro hal qilishda yordam so‘radi
Misr prezidenti Abdulfattoh as-Sisi Amerika Qo‘shma Shtatlari sobiq prezidenti Donald Trampga murojaat qilib, Eron bilan bog‘liq mojaro va nizoni hal etish uchun yordam so‘radi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U hozirgi murakkab vaziyatda ziddiyatlarni to‘xtatish juda muhim ekanligini ta’kidladi. Shu sababli, Misr rahbari Trampdan ayniqsa urushni to‘xtatishga ko‘mak berishni so‘radi.
Unga ko‘ra, faqat Trampning o‘zi bu ishni amalga oshirishga qodir. Misr prezidenti o‘z bayonotida urushning davom etishi nafaqat mintaqaga, balki dunyoga ham katta zarar yetkazishini ta’kidladi.
Shuning uchun ham ziddiyatni barham toptirish va tinchlikni tiklash bo‘yicha barcha imkoniyatlardan foydalanish zarurligini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Eron bilan yuzaga kelgan mojaro xalqlarning tinchligi va farovonligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu bois, barcha tomonlarni tinchlik yo‘lidan borishga chaqirdi. Misr rahbari xalqaro hamjamiyatdan ziddiyatlarni hal etishda faollik ko‘rsatishni, ayniqsa sobiq AQSH prezidenti Donald Trampdan bu jarayonga yordam berishni kutmoqda.

Президент Египта попросил Трампа помочь в урегулировании иранского кризиса
Президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси обратился к бывшему президенту США Дональду Трампу с просьбой о помощи в урегулировании конфликта и напряженности, связанной с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что в текущей сложной ситуации крайне важно остановить противоречия. Поэтому лидер Египта попросил Трампа, в частности, помочь прекратить войну.
По его мнению, только сам Трамп способен реализовать эту задачу. Президент Египта в своем заявлении подчеркнул, что продолжение войны нанесет серьезный ущерб не только региону, но и всему миру.
Поэтому он заявил о необходимости использовать все возможности для прекращения противоречий и восстановления мира. По его словам, возникший конфликт с Ираном негативно сказывается на спокойствии и благополучии народов.
В связи с этим он призвал все стороны идти путем мира. Лидер Египта ожидает от международного сообщества активной роли в урегулировании противоречий, особенно от бывшего президента США Дональда Трампа, чтобы он помог в этом процессе.