Eron AQSH uchuvchisini o‘ldirganini e’lon qildi
Eron rasmiylari va yerli axborot vositalari AQSH Havo kuchlariga tegishli bo‘lgan bir guruh uchuvchilardan biri Minab shahridagi maktabga otilgan raketadan keyin halok bo‘lganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Fars va Tasnim kabi Eron matbuot organlari tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, o‘ldirilgan uchuvchi Teylor Jeger ismli amerikalik harbiy xizmatchi hisoblanadi. Tehron yetakchilari va tahlilchilarining ta’kidlashicha, bu voqea 27 mart kuni Saudiya Arabistoni hududidagi Al-Xarj aviabazasiga yuzaga kelgan zarba natijasida sodir bo‘lgan.
O‘sha paytda Eron tomonidan o‘tkazilgan hujumda bir nechta harbiy inshootlar shikastlangan va bu hodisa mintaqadagi kuchlanishni oshirgan edi. Hozirgi kunda Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan ushbu xabar yuzasidan rasmiy bayonot berilmagan.
AQSH mudofaa vazirligi yoki Oq uy matbuot kotibi hali ham bu holatni tasdiqlamagan yoki rad etmagan. Biroq, xalqaro kuzatuvchilar va ekspertlar bu yangilikni jiddiy qabul qilmoqda.
Ularning fikricha, agar xabar to‘g‘ri bo‘lsa va AQSH uni tasdiqlasa, bu Eron bilan AQSH o‘rtasidagi munosabatlarni yanada og‘irlashtirishi mumkin. Mintaqadagi harbiy-siyosiy vaziyat hozirda juda nozik bo‘lib turibdi.
Turli tomonlar o‘z da’volarini tasdiqlash uchun axborot maydonida faol harakat qilmoqda. Bu esa kelajak kunlarda yangi voqealar yuzaga kelish ehtimolini oshiradi.
Xalqaro hamjamiyat mintaqada tinchlik va barqarorlikni saqlash uchun har ikki tomonni tinchlik yo‘li bilan kelishuvga chaqirmoqda. Afsuski, hozircha aniq va to‘liq ma’lumotlar yo‘qligi sababli vaziyat noma’lumlikda qolmoqda.

Иран объявил об убийстве пилота США
Официальные лица Ирана и местные средства массовой информации объявили, что один из группы пилотов, принадлежащих ВВС США, погиб после попадания ракеты в школу в городе Минаб. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, распространенной иранскими СМИ, такими как Fars и Tasnim, погибшим пилотом является американский военнослужащий по имени Тейлор Джер. По словам лидеров Тегерана и аналитиков, это событие произошло в результате удара по авиабазе Аль-Хардж на территории Саудовской Аравии, произошедшего 27 марта.
В то время в ходе нападения, проведенного Ираном, были повреждены несколько военных объектов, и это событие усилило напряженность в регионе. На данный момент Соединенные Штаты Америки не дали официального заявления по этому поводу.
Министерство обороны США или пресс-секретарь Белого дома пока не подтвердили и не опровергли этот инцидент. Однако международные наблюдатели и эксперты воспринимают эту новость серьезно.
По их мнению, если сообщение окажется верным и США его подтвердят, это может еще больше усугубить отношения между Ираном и Соединенными Штатами. Военно-политическая ситуация в регионе сейчас крайне напряженная.
Различные стороны активно действуют в информационном поле, чтобы подтвердить свои утверждения. Это повышает вероятность возникновения новых событий в ближайшие дни.
Международное сообщество призывает обе стороны к мирному урегулированию для сохранения мира и стабильности в регионе. К сожалению, из-за отсутствия на данный момент точной и полной информации ситуация остается неопределенной.