AQShda Trampga qarshi to‘qqiz million kishi norozilik namoyishlari o‘tkazdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari hududida siyosiy vaziyat keskinlashib, mamlakat bo‘ylab keng ko‘lamli norozilik harakatlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan dam olish kunlari Oq uy rahbari Donald Tramp va uning ma’muriyatining siyosatiga qarshi misli ko‘rilmagan namoyishlar uyushtirildi. Turli ma’lumotlarga ko‘ra, bu galgi chiqishlarda to‘qqiz millionga yaqin fuqaro ishtirok etgan.
Xalqni ko‘chalarga chiqarishga asosiy sabablar prezidentning qabul qilgan qarorlari, yashash xarajatlarining keskin oshishi va immigratsiya xizmatining qat’iy choralaridir. Namoyishchilar "Qirollarga yo‘q" shiori bilan yakkahokimlikka qarshi ovoz ko‘tarib, hokimiyat milliarderlar emas, balki oddiy xalqga tegishli ekanligini ta’kidladilar.
Norozilik harakatlari faqat Vashingtondagi milliy maydon va Linkoln memorialida cheklanib qolmadi. Namoyishlar Nyu-York, Parij va London kabi dunyoning yirik poytaxtlarida ham o‘z aksini topdi.
Nyu-Yorkning mashhur Tayms Skver maydonida minglab odamlar to‘plangan bo‘lib, ular qatorida taniqli aktyor Robert De Niro ham bor edi. U Trampni tanqid qilgan va tinch yo‘l bilan qarshilik ko‘rsatish zarurligini aytgan edi.
Prezident esa javoban aktyorni masxara qilib, uning aql-idrokini shubha ostiga oldi. Joriy yilning yanvar oyida immigratsiya xodimlari tomonidan ikki amerikalikning otib o‘ldirilishi xalq g‘azabini yanada kuchaytirdi.
Tramp 2025 yilda hokimiyatga qaytgach, o‘z vakolatlarini kengaytirishga harakat qilib, hatto gubernatorlarning e’tiroziga qaramay shaharlarga milliy gvardiya qo‘shinlarini joylashtirgan. U o‘z harakatlarini inqirozni bartaraf etish deb ataydi va "Men qirol emasman" deydi.
Biroq, siyosiy tahlilchilar va konstitutsiya himoyachilari Amerika demokratiyasi jiddiy tahdid ostida ekanidan ogohlantirmoqdalar. Sizning fikringizcha, millionlab insonlarning bu noroziligi prezidentni siyosatini o‘zgartirishga unday oladimi yoki Amerikada yangi davr boshlanmoqdamu?

В США девять миллионов человек вышли на протестные митинги против Трампа
Политическая ситуация на территории Соединенных Штатов Америки обострилась, и по всей стране начались масштабные протестные акции. Об этом сообщает Zamin.uz.
В прошедшие выходные были организованы беспрецедентные митинги против президента Белого дома Дональда Трампа и политики его администрации. По различным данным, в этих выступлениях приняло участие около девяти миллионов граждан.
Основными причинами выхода людей на улицы стали решения, принятые президентом, резкий рост стоимости жизни и жесткие меры иммиграционной службы. Протестующие под лозунгом «Нет королям» выразили протест против единоличной власти, подчеркнув, что власть принадлежит не миллиардерам, а простому народу.
Протестные акции не ограничились Национальной площадью и мемориалом Линкольна в Вашингтоне. Митинги также прошли в крупных столицах мира, таких как Нью-Йорк, Париж и Лондон.
На знаменитой площади Таймс-сквер в Нью-Йорке собрались тысячи людей, среди которых был известный актер Роберт Де Ниро. Он раскритиковал Трампа и заявил о необходимости мирного сопротивления.
Президент же в ответ высмеял актера и поставил под сомнение его рассудок. В январе текущего года убийство двух американцев сотрудниками иммиграционной службы еще больше разгневало народ.
Вернувшись к власти в 2025 году, Трап попытался расширить свои полномочия и даже разместил войска национальной гвардии в городах, несмотря на возражения губернаторов. Он называет свои действия устранением кризиса и говорит: «Я не король».
Однако политические аналитики и защитники конституции предупреждают, что американская демократия находится под серьезной угрозой. Как вы думаете, сможет ли этот протест миллионов людей заставить президента изменить свою политику или в Америке начинается новая эпоха?