Bu davlat Hamas harakati, Hizbulloh guruhini hamda Eron bilan bo‘lgan qarama-qarshiliklar natijasida o‘zining iqtisodiyotiga rekord darajadagi zarba yetkazdi. Mamlakat Markaziy bankining e’lon qilgan rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo sektoridagi mojaro boshlangan kundan beri to‘g‘ridan-to‘g‘ri yuzaga kelgan moddiy yo‘qotishlar besh yetmish milliard dollarga tenglashgan.
Bu raqam mamlakat xalqi va tadbirkorlari uchun juda og‘ir yuk hisoblanadi. Vaziyat Eron va Livan bilan diplomatik hamda harbiy keskinlikning kuchayib borishi fonida yanada murakkablashmoqda.
Harbiy amaliyotlarni olib borish uchun ajratiladigan mablag‘lar keskin oshib, davlat byudjetiga jiddiy bosim o‘tkazmoqda. Natijada, davlat qarzi ichki yalpi mahsulotning deyarli yetmish foiziga yaqinlashib qoldi.
Bu holat kelajakda moliyaviy barqarorlikka tahdid solishi mumkin. Shu bilan birga, Isroilning xorijiy bozorlarga yo‘naltirilgan eksport hajmlari ham barqaror pasayishda davom etmoqda.
Tashqi savdo aylanmasining qisqarishi ishlab chiqaruvchi korxonalarning faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Iqtisodiyotning bu holati mamlakat ichidagi narxlarning oshishiga va ish o‘rinlarining qisqarishiga sabab bo‘lmoqda.
Hukumat hozirda vaziyatni barqarorlashtirish va xalqqa yordam ko‘rsatish yo‘llarini qidirib, faol choralar ko‘rmoqda. Biroq, harbiy jarayonlar davom etgani sari iqtisodiy qiyinchiliklarning yanada chuqurlashishi kutilmoqda.

Экономика Израиля обнищала до рекордных уровней из-за ударов на трех фронтах
Государство Израиль в настоящее время сталкивается с трудностями на трех серьезных фронтах подряд. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате противостояния с движением ХАМАС, группировкой «Хезболла» и Ираном экономика страны понесла рекордный удар. Согласно официальным данным, опубликованным Центральным банком страны, прямые материальные потери с начала конфликта в секторе Газа достигли 57 миллиардов долларов.
Эта цифра представляет собой очень тяжелое бремя для населения и предпринимателей страны. Ситуация усугубляется на фоне нарастания дипломатической и военной напряженности с Ираном и Ливаном.
Расходы на проведение военных операций резко возросли, оказывая серьезное давление на государственный бюджет. В результате государственный долг приблизился к почти семидесяти процентам от внутреннего валового продукта.
Это положение может угрожать финансовой стабильности в будущем. При этом объемы экспорта Израиля на зарубежные рынки продолжают стабильно снижаться.
Сокращение внешнеторгового оборота негативно сказывается на деятельности производственных предприятий. Такое состояние экономики приводит к росту цен внутри страны и сокращению рабочих мест.
Правительство в настоящее время активно предпринимает шаги по стабилизации ситуации и оказанию помощи населению. Однако по мере продолжения военных действий ожидается дальнейшее углубление экономических трудностей.