Tramp Eron muzokarasi natijasiz bo‘lsa energiya infratuzilmasiga zarba beradi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron bilan olib borilayotgan muzokaralar natijasiz yakunlansa, mamlakatning asosiy neft va energetika infratuzilmasiga jiddiy zarba berish xavfi borligini aytdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, bu zarbalar strategik jihatdan juda muhim bo‘lgan Xark oroliga ham tegishli bo‘ladi. Prezident Tramp o‘zining ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida 30 mart kuni ommaga ma’lumot berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, agar yaqin kelajakda tomonlar o‘rtasida kelishuvga erishilmasa va Ho‘rmuz bo‘g‘ozi tezkor tarzda kelib chiqadigan iqtisodiy faoliyat uchun ochilmasa, AQSH Erondagi bir qancha muhim obyektlarni yo‘q qilishga tayyor. Bu ro‘yxatda elektr stansiyalari, neft quduqlari hamda Xark oroli kabi strategik nuqtalar bor.
Tramp shuni ta’kidladi ki, ular oroldagi tuzsizlantirish qurilmalarini ham zarba ostiga olishlari mumkin. Biroq, prezident vaziyatni faqat g‘azab bilan emas, balki muzokaralar jarayoni orqali hal qilishga ham umid qilibdi.
U Tehrondagi yangi va aqlliroq siyosiy tuzum bilan jiddiy hamda samarali suhbatlar olib borilayotganini aytdi. Bu jarayonda allaqachon sezilarli yutuqlarga erishilgani ma’lum qilindi.
Avvalroq Tramp jurnalistlarga Vashington tomonidan vositachilar yordamida Eron yetakchiligiga yetkazilgan talablarning ko‘p qismiga ular rozi bo‘lganini ham tasdiqlagan edi. Mazkur bayonot 29 mart kuni xorijiy matbuotda paydo bo‘lgan intervyularga ham asoslangan.
Unda Tramp Eron neft sanoati ustidan nazoratni kuchaytirish orqali mintaqadagi strategik vaziyatni o‘z qo‘liga olish istagini bildirgan. Bu esa Xark orolini egallash va uning yordamida neft eksportini boshqarish imkoniyatlarini ochib beradi.
Prezident orolning himoyasi haqidagi savollarga javoban u yerda katta mudofaa tizimi yo‘qligini va AQSH uni osonlik bilan egallay olishini ta’kidlagan. U ehtimoliy harbiy choralar keng imkoniyatlarga ega ekanligini aytdi.
Shunday qilib, Trampning so‘nggi bayonoti AQSH va Eron o‘rtasidagi siyosiy hamda strategik munosabatlarning qanchalik dolzarb ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi. Bu holat nafaqat mintaqaviy xavfsizlikni, balki butun dunyo energetika sohasidagi e’tiborni ham yanada kuchaytirdi.
Hozirgi kunda dunyo yetakchilari va tahlilchilar bu jarayonning natijasi qanday bo‘lishini kuzatib turishmoqda.

Трамп: если переговоры с Ираном не дадут результата, он нанесет удар по энергетической инфраструктуре
Трамп ударит по энергетической инфраструктуре, если переговоры с Ираном не дадут результата
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп заявил, что если переговоры с Ираном завершатся безрезультатно, существует серьезная угроза нанесения удара по ключевой нефтяной и энергетической инфраструктуре страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, удары могут быть нанесены и по стратегически важному острову Хорсани. Президент Трамп сообщил об этом общественности 30 марта на своей странице в социальной сети.
Как он отметил, если в ближайшем будущем не будет достигнуто соглашение между сторонами и Ормузский пролив не откроется для быстрой экономической деятельности, США готовы уничтожить ряд важных объектов в Иране. В этот список входят электростанции, нефтяные скважины и стратегические точки, такие как остров Хорсани.
Трамп подчеркнул, что они также могут подвергнуть удару опреснительные установки на острове. В то же время президент выразил надежду, что ситуация будет решена не только гневом, но и через процесс переговоров.
Он заявил, что ведутся серьезные и продуктивные переговоры с новым и более разумным политическим режимом в Тегеране. Сообщается, что в этом процессе уже достигнуты значительные успехи.
Ранее Трамп подтвердил журналистам, что иранское руководство согласилось с большей частью требований, переданных Вашингтоном через посредников. Данное заявление также основано на интервью, появившихся в зарубежной прессе 29 марта.
В нем Трамп выразил желание взять под свой контроль стратегическую ситуацию в регионе, усилив контроль над иранской нефтяной промышленностью. Это открывает возможности для захвата острова Хорсани и управления экспортом нефти с его помощью.
Отвечая на вопросы о защите острова, президент отметил отсутствие там крупной системы обороны и подчеркнул, что США могут легко захватить его. Он заявил о широких возможностях потенциальных военных мер.
Таким образом, последнее заявление Трампа еще раз показало актуальность политических и стратегических отношений между США и Ираном. Эта ситуация усилила внимание не только к региональной безопасности, но и к энергетическому сектору во всем мире.