Myanma xunta rahbari Min Aun Xlaing prezident bo‘lishga tayyorlanmoqda
Janubi-sharqiy Osiyoning eng kuchli davlatlaridan biri hisoblangan Myanmada katta siyosiy o‘zgarishlar boshlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatni amalda boshqarib kelayotgan harbiy xunta rahbari Min Aun Xlaing endilikda qonuniy prezident bo‘lishga tayyorlanmoqda. Myanma parlamentining quyi palatasi ushbu lavozimga uning nomzodini ilgari surdi.
Mahalliy qonunchilikka ko‘ra, kelajakda davlat rahbari uch nafar vitse-prezident orasidan tanlab olinadi. Xalqaro agentliklar 30 mart kuni ushbu muhim xabarni tarqatdilar.
Oltin to‘qqiz yoshli Min Aun Xlaing oliy davlat boshqaruviga yo‘l ochish maqsadida 2011 yildan beri egallab kelgan oliy bosh qo‘mondonlik lavozimidan voz kechdi. Biroq, tahlilchilar fikricha, bu shunchaki demokratiya niqobi ostidagi harakat bo‘lib, general temir qo‘l bilan boshqaruvni davom ettirish niyatida.
U armiya ustidan nazoratni yo‘qotmaslik uchun maxsus maslahat kengashini tuzdi. Garchi oliy qo‘mondonlik vazifasini o‘z yaqin maslakdoshi Ye Vin Ooga topshirgan bo‘lsa-da, harbiylar orasida paydo bo‘layotgan noroziliklar uning hokimiyatiga xavf tug‘dirishi mumkin.
2021 yil fevralida Myanmada harbiy to‘ntarish sodir bo‘lgandi. O‘shanda demokratik yo‘l bilan saylangan rahbarlar, jumladan Nobel mukofoti sovrindori Aun San Su Chji hibsga olingan edi.
Generallar o‘z harakatlarini saylovlardagi qonunbuzarliklar bilan oqlashga uringan bo‘lsa-da, buning isbotini taqdim eta olmaganlar. 2025 yil oxiri va 2026 yil boshida mamlakatda to‘ntarishdan keyingi ilk parlament saylovlari bo‘lib o‘tdi.
Natijalar kutilganidek chiqdi: parlamentdagi o‘rinlarning katta qismi harbiylarga yaqin bo‘lgan partiya va ofitserlar tomonidan egallandi. Bu esa Min Aun Xlaingning prezidentlik kursisiga o‘tirishi uchun zarur bo‘lgan huquqiy asosni to‘liq ta’minlab beradi.
Aziz o‘quvchilar, sizningcha, generalning fuqarolik rahbariga aylanishi Myanmadagi ichki nizolarga chek qo‘ya oladimi? Harbiylarning siyosatga bu qadar aralashishi mamlakat kelajagiga qanday ta’sir qiladi?

Лидер мьянманской хунты Мин Аун Хлайн готовится стать президентом
В Мьянме, одной из самых сильных стран Юго-Восточной Азии, начинаются крупные политические изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Руководитель военной хунты, фактически управляющей страной, Мин Аун Хлайн теперь готовится стать законным президентом. Нижняя палата парламента Мьянмы выдвинула его кандидатуру на эту должность.
Согласно местному законодательству, в будущем глава государства будет выбран из трех вице-президентов. Международные агентства распространили эту важную новость 30 марта.
69-летний Мин Аун Хлайн, стремясь открыть путь к высшему государственному управлению, сложил с себя полномочия верховного главнокомандующего, которые он занимал с 2011 года. Однако, по мнению аналитиков, это лишь действие под маской демократии, и генерал намерен продолжать управление «железной рукой».
Чтобы не потерять контроль над армией, он создал специальный консультативный совет. Несмотря на то, что обязанности верховного главнокомандующего он передал своему близкому коллеге Йе Вину Оо, растущее недовольство среди военных может угрожать его власти.
В феврале 2021 года в Мьянме произошел военный переворот. Тогда были арестованы демократически избранные лидеры, включая лауреата Нобелевской премии Аун Сан Су Чжи.
Генералы пытались оправдать свои действия нарушениями на выборах, но не смогли предоставить доказательств. В конце 2025 и начале 2026 года в стране состоялись первые после переворота парламентские выборы.
Результаты оказались ожидаемыми: большая часть мест в парламенте была занята партией и офицерами, близкими к военным. Это полностью обеспечивает правовую основу для занятия Мин Аун Хлайном президентского кресла.
Уважаемые читатели, считаете ли вы, что превращение генерала в гражданского лидера сможет положить конец внутренним конфликтам в Мьянме? Как такое глубокое вмешательство военных в политику повлияет на будущее страны?