Zelenskiy energetika sulhi uchun Rossiya bilan muzokaraga tayyor ekanini aytdi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Kiyevning Moskva bilan energetika sohasidagi sulh bo‘yicha muzokaralarni boshlashga tayyor ekanligini rasman e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mart oyining o‘ttiz kunida jurnalistlar bilan uchrashuvda so‘zlagan prezident, agar Rossiya tomoni Ukraina energetika tizimiga bo‘lgan hujumlarni to‘xtatsa, Kiyev ham Rossiya infratuzilmasini nishonga olishni yakunlaydi, deb ta’kidladi. Zelenskiy shuningdek, ikkala tomon ham barcha raketa va dron hujumlarini tugatishni nazarda tutgan to‘liq o‘t ochishni to‘xtatish masalasini muhokama qilishga ochiq ekanligini aytdi.
Ukraina rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Rossiya neft obyektlariga qilingan so‘nggi zarbalar Moskvaning hujumlariga berilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri javob bo‘lgan. Biroq, jahon energetika inqirozi ortib borayotgani sababli ba’zi xalqaro hamkorlar Ukrainadan ushbu amaliyotlarni kamaytirishni so‘rashdi.
Ushbu inqiroz Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroilning Erondagi mojaro tufayli yanada keskinlashdi. Natijada, AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiya neft eksportiga qarshi joriy etilgan ayrim sanksiyalarni vaqtincha yumshatishga majbur bo‘ldi.
Muzokaralarni kechiktirish holatlari davom etayotgan bo‘lsa-da, Zelenskiy diplomatik jarayonga ishonchini yo‘qotmadi. U AQSh vositachiligidagi uch tomonlama tinchlik muzokaralarining boshi berk ko‘chaga kirib qolganligi haqidagi fikrlarni rad etdi.

Зеленский заявил, что готов к переговорам с Россией по энергетическому миру
Президент Украины Владимир Зеленский официально объявил о готовности Киева начать переговоры с Москвой по вопросу мира в энергетической сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выступая на встрече с журналистами 30 марта, президент подчеркнул, что если российская сторона прекратит атаки на энергетическую систему Украины, Киев также завершит удары по российской инфраструктуре. Зеленский также заявил, что обе стороны открыты для обсуждения вопроса о полном прекращении огня, подразумевающем завершение всех ракетных и дрон-атак.
По словам украинского лидера, последние удары по нефтяным объектам России стали прямым ответом на российские атаки. Однако в связи с нарастающим мировым энергетическим кризисом некоторые международные партнеры попросили Украину сократить такие операции.
Этот кризис усугубился из-за конфликта между США и Израилем в Иране. В результате президент США Дональд Трамп был вынужден временно смягчить некоторые санкции против российского экспорта нефти.
Несмотря на продолжающиеся задержки в переговорах, Зеленский не утратил веры в дипломатический процесс. Он опроверг мнения о том, что трехсторонние мирные переговоры при посредничестве США зашли в тупик.
Как отметил президент, основной причиной задержки встречи, первоначально запланированной на начало марта в Турции, стало сосредоточение внимания Вашингтона на ситуации в Иране. Тем не менее, Украина подтвердила свою готовность провести переговоры в любом месте, кроме России или Беларуси.