Deripaska rossiyaliklarni dushanbadan shanbagacha o‘n ikki soat ishlashga chaqirdi
Rossiyalik mashhur tadbirkor va milliarder Oleg Deripaska mamlakatdagi mehnat rejimiga jiddiy o‘zgarish kiritish bo‘yicha taklif bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning bu g‘oyasi jamiyatda keng qamrovli bahs-munozaralarni keltirib chiqardi. Deripaska global iqtisodiyotdagi jiddiy muammolar va daromadlar yo‘qolishini inobatga olgan holda, rossiyaliklarning dushanbadan shanbagacha kuniga o‘n ikki soatdan ishlashini zarur deb hisoblaydi.
Uning fikricha, aynan shunday qat’iy vaqt rejimi milliy iqtisodiyotni hozirgi og‘ir inqirozdan chiqarishga yordam beradigan eng samarali chorlardir. Tadbirkor inson kapitalini Rossiyaning eng qimmatli boyligi deb ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qiyin iqtisodiy sharoitda aholining ishlashga bo‘lgan xohishi va qobiliyati moliyaviy muammolarni hal qilish hamda davlat kelajagini mustahkamlash uchun hal qiluvchi omil bo‘lishi mumkin. Garchi bu taklif birinchi qarashda juda og‘ir tuyulsa-da, uni ba’zi mutaxassislar qisman tushunishga harakat qilmoqda.
Rossiya Fanlar akademiyasi a’zosi Gennadiy Onishchenko olti kunlik ish haftasining iqtisodiyotga foyda keltirishi mumkinligini tan olgan bo‘lsa-da, uning hozirgi kunda amalga oshirilishi qiyin ekanligini ta’kidladi. Uning fikriga ko‘ra, mavjud qonunlar, kasaba uyushmalarining qarshiligi va jamiyatning bunday qiyin rejimga tayyor emasligi asosiy to‘siqlardir.
Rossiya Davlat Dumasi ham ushbu masala bo‘yicha o‘z pozitsiyasini bildirib, hozircha ish vaqtiga hech qanday o‘zgartirish kiritish muhokama qilinmayotganini ma’lum qildi. Parlament qo‘mitasi rahbari Yaroslav Nilov mehnat qonunchiligiga o‘zgarish kiritish uchun hukumat, ish beruvchilar va kasaba uyushmalari o‘rtasida keng muzokaralar o‘tkazish kerakligini aytdi.
Shu bilan birga, siyosiy arboblar ham Deripaskaning taklifini keskin tanqid qildilar. Masalan, LDPR partiyasi yetakchisi Leonid Slutskiy fuqarolarni ko‘proq ishlashga majbur qilish o‘rniga, mehnat unumdorligini oshirish va ish haqini ko‘paytirishga e’tibor qaratish lozimligini ta’kidladi.

Дерипаска призвал россиян работать с понедельника по субботу по двенадцать часов.
Известный российский предприниматель и миллиардер Олег Дерипаска выступил с предложением о серьезном изменении режима труда в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его идея вызвала широкие общественные дискуссии. Учитывая серьезные проблемы в мировой экономике и потерю доходов, Дерипаска считает необходимым, чтобы россияне работали с понедельника по субботу по двенадцать часов в день.
По его мнению, именно такой строгий график является наиболее эффективным средством для вывода национальной экономики из текущего тяжелого кризиса. Предприниматель подчеркнул, что человеческий капитал — это самое ценное богатство России.
По его словам, в сложных экономических условиях желание и способность населения работать могут стать решающим фактором для решения финансовых проблем и укрепления будущего государства. Хотя это предложение на первый взгляд кажется очень тяжелым, некоторые эксперты пытаются его частично понять.
Член Российской академии наук Геннадий Онищенко признал, что шестидневная рабочая неделя может принести пользу экономике, но подчеркнул сложность ее реализации в настоящее время. По его мнению, основными препятствиями являются действующее законодательство, сопротивление профсоюзов и неготовность общества к такому сложному режиму.
Государственная Дума России также высказала свою позицию по этому вопросу, сообщив, что пока не обсуждаются какие-либо изменения в режиме рабочего времени. Руководитель парламентского комитета Ярослав Нилов заявил, что для внесения изменений в трудовое законодательство необходимы широкие переговоры между правительством, работодателями и профсоюзами.
В то же время политические деятели также резко критиковали предложение Дерипаски. Например, лидер партии ЛДПР Леонид Слуцкий подчеркнул, что вместо принуждения граждан работать больше следует сосредоточиться на повышении производительности труда и увеличении заработной платы.