Tramp Hormuz bo‘g‘ozi ikki daqiqada nazoratga olinadi dedi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp jurnalistlar bilan samolyot bordida bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida Hormuz bo‘g‘oziga bag‘ishlangan keskin va e’tibor tortuvchi bayonot bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, AQSH ushbu strategik ahamiyatga ega bo‘lgan va dunyo iqtisodiyoti uchun juda muhim bo‘lgan yo‘lachilik nuqtasini o‘ta qisqa vaqt ichida to‘liq nazoratga olish yoki yopish imkoniyatiga ega. Tramp o‘zining so‘zlarida bu jarayonning atigi ikki daqiqa davom etishini, shunchalik tez sodir bo‘lishini aytib o‘tdi.
Uning fikricha, bunday tezlik kuzatuvchilarni hayratga solishi va hatto bosh aylanishiga sabab bo‘lishi mumkin. Mazkur bayonot Eron tomoni bo‘g‘ozi orqali o‘tib borayotgan hamma kemalar uchun alohida to‘lov joriy etishni rejalashtirayotgani haqidagi xabarlar fonida bildirildi.
Bu holat mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin. Shu bilan birga, AQSH rahbari Eron bilan kelishuvga erishish ehtimoli hali ham saqlanib qolganini eslatib o‘tdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar yaqin vaqt ichida o‘zaro manfaatli yechim topib, kelishuvga imzo chekishlari mumkin. Kuzatuvchilar va tahlilchilar fikricha, Donald Trampning bu so‘zlari mintaqadagi geosiyosiy vaziyatga bevosita ta’sir ko‘rsatishi va xalqaro munosabatlarda yangi bahslar, shuningdek, diplomatik muzokaralarni qayta boshlashiga sabab bo‘lishi mumkin.
Ushbu holat global neft bozorining barqarorligi va mintaqaviy xavfsizlik uchun katta ahamiyat kasb etmoqda.

Трамп заявил, что Ормузский пролив будет взят под контроль за две минуты
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп во время беседы с журналистами на борту самолета сделал резкое и привлекающее внимание заявление, посвященное Ормузскому проливу. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, США обладают возможностью полностью взять под контроль или закрыть эту стратегически важную и крайне значимую для мировой экономики транспортную точку в очень короткие сроки. Трамп отметил, что этот процесс займет всего две минуты и произойдет настолько быстро.
По его мнению, такая скорость может вызвать удивление у наблюдателей и даже привести к головокружению. Данное заявление было сделано на фоне сообщений о том, что Иран планирует ввести отдельную плату за все суда, проходящие через пролив.
Эта ситуация может еще больше усложнить положение в регионе. При этом глава США напомнил, что вероятность достижения соглашения с Ираном все еще сохраняется.
По его словам, стороны могут в ближайшее время найти взаимовыгодное решение и подписать соглашение. По мнению наблюдателей и аналитиков, эти слова Дональда Трампа могут напрямую повлиять на геополитическую ситуацию в регионе и стать причиной новых споров в международных отношениях, а также возобновления дипломатических переговоров.
Данная ситуация имеет большое значение для стабильности глобального нефтяного рынка и региональной безопасности.