Fransiya AQSh uchun havo hududini yopdi
Fransiya hukumati Yaqin Sharq mintaqasida boshlangan Epik g‘azab deb nomlangan katta harbiy operatsiya davomida Amerika Qo‘shma Shtatlari uchun o‘z havo hududini yopish haqida qaror qabul qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu muhim voqea haqida AQSh prezidenti Donald Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida rasmiy bayonot bergan. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Fransiya Isroil tomon yo‘l olgan va harbiy yuk tashuvchi samolyotlarning o‘z davlat hududi ustidan uchib o‘tishiga ruxsat bermagan.
Mazkur qaror AQSh tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli harbiy ishlar fonida xalqaro jamoatchilik e’tiborini o‘ziga tortgan. Donald Tramp o‘zining bayonotida Fransiyani keskin tanqid qilgan va ularning ushbu jarayonda yetarli darajada yordam ko‘rsatmaganini ta’kidlagan.
Uning so‘zlariga asosan, Fransiya Eron jallodlarini yo‘q qilish bo‘yicha olib borilayotgan muhim operatsiyada hech qanday yordam bermagan. Prezident bu holatni AQSh tomonidan esda saqlab qolinishini ham alohida ta’kidladi.
Bu voqea kelajakda ikki davlat o‘rtasidagi harbiy hamkorlik va siyosiy munosabatlarga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi taxmin qilinmoqda. Hozirgi kunda dunyo siyosiy maydonida yuz berayotgan shu kabi voqealar davlatlararo aloqalarni qayta ko‘rib chiqishni talab etmoqda.
Fransiyaning qabul qilgan qarori nafaqat mintaqaviy xavfsizlikka, balki G‘arb mamlakatlari o‘rtasidagi ittifoqchilikka ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Har bir davlatning strategiyasi va kelajakdagi harakatlari shu holatga bog‘liq ravishda o‘zgarishi tabiiydir.
Kuzatuvchilar bu voqeaning kelgusi kunlarda qanday oqibatlarga olib kelishi bo‘yicha turli xil prognozlar berishmoqda. AQSh va Fransiya o‘rtasidagi munosabatlarning yangi bosqichga kirishi kutilmoqda.

Франция закрыла воздушное пространство для США
Правительство Франции приняло решение закрыть свое воздушное пространство для Соединенных Штатов Америки в ходе крупной военной операции под названием «Эпический гнев», начавшейся на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz.
О данном важном событии президент США Дональд Трамп официально заявил на своей странице в социальной сети. По словам президента, Франция выбрала сторону Израиля и не разрешила военным транспортным самолетам пролетать над своей территорией.
Данное решение привлекло внимание международного сообщества на фоне широкомасштабных военных действий, проводимых США. В своем заявлении Дональд Трамп резко раскритиковал Францию, отметив, что она не оказала достаточной поддержки в этом процессе.
По его словам, Франция не оказала никакой помощи в важной операции по уничтожению иранских палачей. Президент также особо подчеркнул, что этот факт будет учтен Соединенными Штатами.
Предполагается, что это событие может оказать значительное влияние на военное сотрудничество и политические отношения между двумя странами в будущем. В настоящее время подобные события, происходящие на мировой политической арене, требуют пересмотра межгосударственных отношений.
Решение Франции может повлиять не только на региональную безопасность, но и на союзнические отношения между западными странами. Естественным образом стратегии и будущие действия каждого государства будут зависеть от этой ситуации.
Наблюдатели дают различные прогнозы относительно того, к каким последствиям приведет это событие в ближайшие дни. Ожидается переход отношений между США и Францией на новый этап.