Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi Isroil davlatining so‘nggi kuni amalga oshirilgan harakatlariga nisbatan juda keskin va jiddiy munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zining so‘nggi bayonotida u Isroil kuchlari hozirda hech qanday to‘siq va cheklovlar yo‘q bo‘lgan holda fuqarolik infratuzilmasi obyektlariga hujum qilayotganini ta’kidladi. Xususan, u tinch aholi uchun juda muhim bo‘lgan dorixona va farmatsevtika sohasidagi korxonalarni ham nishonga olinayotganini qayd etdi.
Vazir Isroil rasmiylarining bu xatti-harakatlarini uyatsizlik va jinoyatchilik deb baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, dushman kuchlari endi ochiqchasiga va hech qanday xavotirsiz ravishda dorilar ishlab chiqaruvchi zavodlarni bombardimon qilib, xalqning hayotiy ehtiyojlariga putur yetkazmoqdalar.
Abbos Aroqchi shu bilan birga Isroil hukumati jiddiy va xavfli xatoga yo‘l qo‘yayotganini ogohlantirdi. Uning fikricha, Tel-Avivdagi siyosatchilar bu safar himoyasiz va qurolsiz tinch aholi bilan emas, balki kuchli va tayyor davlat bo‘lgan Eron bilan to‘qnashayotganini hali to‘liq anglab yetishmagan.
Bu esa kelajakda mintaqada yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan jiddiy oqibatlarni ko‘zdan qochirishga olib kelishi mumkin. Eron tashqi ishlar vaziri mamlakat qurolli kuchlari har qanday xavf va tahdidga qarshi turish uchun to‘liq tayyor ekanini, shuningdek, zarurat tug‘ilganda dushmanlarga munosib va qat’iy javob qaytarishga tayyorligini bildirdi.
Mintaqaviy vaziyatni yondan kuzatayotgan tahlilchilar va ekspertlar fikricha, Eron tomonidan berilgan bunday keskin va aniq bayonotlar mintaqadagi siyosiy muhitni yanada taranglashtirishi mumkin. Agar ikki tomon o‘rtasidagi gaplar va e’lon qilingan ogohlantirishlar amaliy harakatga aylanmasa, kelgusi kunlarda qarama-qarshiliklar yanada chuqurlashib, mintaqaviy barqarorlikka xavf tug‘dirishi ehtimoli bor.
Hozirda barcha tomonlar o‘z pozitsiyasini aniq bayon etmoqda va vaziyatning rivojlanishini diqqat bilan kuzatib borishmoqdalar.

Министр иностранных дел Ирана обвинил Израиль в подрыве аптек
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи выразил крайне резкую и серьезную реакцию на последние действия государства Израиль. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем последнем заявлении он подчеркнул, что израильские силы в настоящее время атакуют объекты гражданской инфраструктуры без каких-либо препятствий и ограничений. В частности, он отметил, что под удар попадают аптеки и фармацевтические предприятия, которые имеют жизненно важное значение для мирного населения.
Министр оценил действия израильских официальных лиц как бесстыдство и преступление. По его словам, вражеские силы теперь открыто и без всяких опасений бомбардируют заводы по производству лекарств, нанося ущерб жизненно важным потребностям народа.
Аббас Аракчи при этом предупредил, что правительство Израиля совершает серьезную и опасную ошибку. По его мнению, политики в Тель-Авиве еще не до конца осознали, что на этот раз они столкнулись не с беззащитным и безоружным мирным населением, а с сильным и готовым государством — Ираном.
Это может привести к тому, что будут упущены из виду серьезные последствия, которые могут возникнуть в регионе в будущем. Министр иностранных дел Ирана заявил, что вооруженные силы страны полностью готовы противостоять любой угрозе и опасности, а также готовы дать достойный и решительный ответ врагам при необходимости.
По мнению аналитиков и экспертов, наблюдающих за региональной ситуацией со стороны, столь резкие и четкие заявления со стороны Ирана могут еще больше обострить политическую обстановку в регионе. Если слова и объявленные предупреждения между двумя сторонами не перерастут в практические действия, то в ближайшие дни противоречия могут углубиться еще больше, что создаст угрозу региональной стабильности.
В настоящее время все стороны четко излагают свои позиции и внимательно следят за развитием ситуации.