Tramp Ho‘rmuz bo‘g‘ozi yopiq holatda ham Eron bilan urushni yakunlashga tayyor
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp va uning maslahatchilari Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy kampaniyani Ho‘rmuz bo‘g‘ozi yopiq holatda ham yakunlashga tayyor ekanliklarini ma’lum qilishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Wall Street Journal nashri xabar berishicha, Vashingtondagi rahbariyat so‘nggi kunlarda Ho‘rmuzni ochish bo‘yicha rejalashtirilgan amaliyot to‘rt yoki olti haftadan ortiq vaqt talab qilishi mumkinligini hisobga olgan. Shu sababli, ular dastlabki bosqichda asosiy e’tiborni Eron flotini zaiflashtirish va uning raketa dasturini yo‘q qilishga qaratmoqdalar.
Harbiy kuchlar tomonidan belgilangan asosiy vazifalar bajarilgandan so‘ng, AQSH rahbariyati Tehronga diplomatik bosim o‘tkazish orqali harbiy harakatlarni to‘xtatish va dunyo bozorida erkin savdoni tiklashni rejalashtirmoqda. Agar ushbu maqsadga erishilmasa, bo‘g‘ozi muammosini hal etish masalasi Yevropa ittifoqchilari va Fors ko‘rfazi davlatlariga topshirilishi mumkin.
Tramp jamoasi fikricha, Ho‘rmuz bo‘g‘ozi strategik jihatdan AQSH uchun emas, balki Yevropa, Yaqin Sharq va Osiyo mamlakatlari uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega. Shu munosabat bilan Vashington so‘nggi haftalarda hamkorlari va ittifoqchilariga bo‘g‘ozi ochilishiga tayyorgarlik ko‘rish uchun muzokaralar o‘tkazishni taklif qilgan.
Prezident Tramp o‘chirish jarayonida yangi va aqlliroq rejim asosida Erondagi harbiy operatsiyani yakunlash yo‘lidagi muzokaralar davom etayotganini e’tirof etdi. U shu bilan birga, agar bo‘g‘ozi darhol ochilmasa, Eronning elektr stansiyalariga kuchli zarba berish bilan tahdid qildi.
The Wall Street Journal nashri xabariga ko‘ra, AQSH ekspeditsiya korpusi va 82-havo desant diviziyasi bo‘linmalari hozirda hududga yetib kelgan. Prezident Tramp esa vaziyatga qarab yana o‘n ming nafar harbiy xizmatchini yuborish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livitt ham o‘z navbatida AQSHning Ho‘rmuzdagi amaliyotlarni tartibga solish ustida ishlayotganini ta’kidladi. U bu jarayonni Eron floti va raketa dasturiga zarba berish kabi muhim harbiy maqsadlar qatorida ko‘rib chiqmoqda.
AQSH davlat kotibi Marko Rubio esa kampaniyaning yaqin kelajakda, bir necha hafta ichida yakunlanishini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ho‘rmuz bo‘g‘ozi muammosining hal bo‘lishi to‘liq Eronning kelajakdagi harakatlariga bog‘liq bo‘ladi.

Трамп готов завершить войну с Ираном, даже если Ормузский пролив будет закрыт
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп и его советники заявили о готовности завершить военную кампанию против Ирана даже при закрытом Ормузском проливе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Wall Street Journal, руководство Вашингтона в последние дни учло, что операция по открытию Ормузского пролива может занять более четырёх или шести недель. Поэтому на первоначальном этапе они сосредотачивают основное внимание на ослаблении иранского флота и уничтожении его ракетной программы.
После выполнения основных задач, поставленных военными силами, руководство США планирует прекратить военные действия посредством дипломатического давления на Тегеран и восстановить свободную торговлю на мировом рынке. Если эта цель не будет достигнута, вопрос решения проблемы пролива может быть передан европейским союзникам и странам Персидского залива.
По мнению команды Трампа, Ормузский пролив имеет стратегическое значение не для США, а для Европы, Ближнего Востока и стран Азии. В связи с этим Вашингтон в последние недели предложил своим партнёрам и союзникам провести переговоры для подготовки к открытию пролива.
Президент Трамп признал, что переговоры по завершению военной операции в Иране ведутся на основе нового и более разумного режима. При этом он пригрозил мощным ударом по электростанциям Ирана, если пролив не будет открыт немедленно.
По данным The Wall Street Journal, экспедиционный корпус США и подразделения 82-й воздушно-десантной дивизии уже прибыли в регион. Президент Трамп рассматривает возможность отправки ещё десятков тысяч военнослужащих в зависимости от ситуации.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт также подчеркнула, что США работают над координацией операций в Ормузском проливе. Она рассматривает этот процесс как часть важных военных целей, включая удары по иранскому флоту и ракетной программе.
Госсекретарь США Марко Рубио сообщил, что кампания будет завершена в ближайшем будущем, в течение нескольких недель. По его словам, решение проблемы Ормузского пролива полностью зависит от будущих действий Ирана.