Amerika Qo‘shma Shtatlari kosmik agentligi NASA o‘zining Artemis-II missiyasi bo‘yicha muhim qaror qabul qilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tarixiy sayohat 1 aprel kuni boshlanishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu kun insoniyat uchun yangi davrning boshlanishi hisoblanadi. Orion kosmik kemasi to‘rt nafar jasur astronavtni olib, Oyga yo‘l oladi va ulanib aylanib chiqqandan so‘ng, Yerga qaytib keladi.
Ushbu jiddiy voqea kosmik agentlikning YouTube kanali orqali butun dunyo aholisi uchun jonli efir shaklida namoyish etiladi. Parvoz Space Launch System nomli gigant raketa-tashuvchi yordamida amalga oshiriladi.
Ob-havo mutaxassislari taqdim etgan prognozlar shuni ko‘rsatadiki, start kunida ob-havo sharoitining qulay bo‘lish ehtimoli sakkiz yuz foizga yaqin. Shu sababli ham barcha mutaxassislar hayajon va umid bilan to‘la, ular muvaffaqiyatga ishonch bildirib turibdi.
Agar birinchi kun qulay bo‘lmasa, parvoz uchun zaxira sana sifatida 2 aprel belgilangan. Ekipaj tarkibiga NASA vakillari Rid Uayzman, Viktor Glover va Kristina Kox hamda Kanada kosmik agentligidan kelgan Jeremi Xansen kiritilgan.
Agar reja bo‘yicha start amalga oshsa, kosmik kema 6 aprel kuni Oyga yaqinlashadi va uning orqa tomonidan o‘tib, taxminan 6 ming 600 kilometr masofani bosib o‘tadi. Astronavtlar esa 10 aprel kuni Vatanimizga qaytishi kutilmoqda.
Ushbu missiya jami to‘qqiz kun va bir soat davom etadi. Astronavtlar umumiy hisobda 1 million 100 ming kilometr masofani bosib o‘tadilar.
Ularning bu safarida Oyning ba’zi hududlarini yaqindan ko‘rgan ilk insonlar bo‘lishi tarixga kiritiladi. Kosmik sayohat davomida ular vaqtning asosiy qismini fotosuratga olish, video tasvirlarni yozib olish va ilmiy kuzatuvlarni qayd etishga bag‘ishlaydilar.
Artemis-II missiyasi kelajakda odamlarni Oy sirtiga qo‘ndirish uchun tayyorgarlikning eng muhim bosqichi hisoblanadi. Bu yutuq 2028 yilda rejalashtirilgan qo‘nish operatsiyasi uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Shu bilan birga, u fan va texnologiya rivoji ham insoniyatning kosmosdagi sayohati uchun yangi tarixiy marrani belgilaydi.

Принято историческое решение для миссии NASA Artemis-II
Космическое агентство США NASA объявило о принятии важного решения в отношении своей миссии «Артемид-2». Об этом сообщает Zamin.uz.
Историческое путешествие запланировано на 1 апреля, что считается началом новой эры для человечества. Космический корабль «Орион» доставит четырех смелых астронавтов к Луне, совершит облет вокруг нее и вернется на Землю.
Это значимое событие будет транслироваться в прямом эфире для жителей всего мира через YouTube-канал космического агентства. Полет будет осуществлен с помощью гигантской ракеты-носителя Space Launch System.
Прогнозы метеорологов показывают, что вероятность благоприятных погодных условий в день запуска составляет около восьмидесяти процентов. Поэтому все специалисты полны волнения и надежды, выражая уверенность в успехе.
Если первый день окажется неблагоприятным, запасной датой для запуска назначено 2 апреля. В состав экипажа входят представители NASA Рид Уайзман, Виктор Гловер и Кристина Кох, а также Джереми Хэнсен из Канадского космического агентства.
Если запуск состоится согласно плану, космический корабль приблизится к Луне 6 апреля, пролетит за ее обратной стороной и преодолеет расстояние примерно в шесть тысяч шестьсот километров. Астронавты, как ожидается, вернутся на родину 10 апреля.
Эта миссия продлится в общей сложности девять дней и один час. Астронавты преодолеют общее расстояние в один миллион сто тысяч километров.
В ходе этой поездки они войдут в историю как первые люди, увидевшие некоторые регионы Луны вблизи. Во время космического путешествия большую часть времени они посвятят фотографированию, записи видеоматериалов и проведению научных наблюдений.
Миссия «Артемид-2» является важнейшим этапом подготовки к будущей посадке людей на поверхность Луны. Это достижение станет прочным фундаментом для запланированной в 2028 году операции по посадке.
При этом оно также знаменует новый исторический рубеж для развития науки и технологий, а также космических путешествий человечества.