Zelenskiy Rossiyaning Donbass bo‘yicha ikki oylik ultimatumini e’lon qildi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy joriy kunda Rossiya tomonidan ilgari surilgan yangi va keskin shartlar haqida ommaga ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya rasmiylari muzokaralar jarayonida Ukrainadan ikki oy muddat ichida Donbass hududidagi harbiy qo‘shinlarini to‘liq chiqarib ketishni talab qilmoqda. Agar bu muddatga qatiy rioya qilinmasa, kelajakda yangi va og‘irroq shartlar e’lon qilinishi mumkinligi haqida ogohlantirish berilgan.
Zelenskiy o‘z bayonotida Rossiyaning AQSH vakillariga yetkazgan so‘zlarini eslatib o‘tdi. Unda Donbassda ikki oylik muddat belgilangan bo‘lib, bu vaqt ichida Ukraina qo‘shinlari hududdan chiqishi kerakligi aytilgan.
Agar bu amalga oshmasa, Rossiya ushbu hududni nazoratiga oladi va keyinchalik yangi talablar bilan chiqishi kutilmoqda. Prezidentning ta’kidlashicha, Rossiya yetakchilari Ukrainaning hozirgi holatda ushbu talablarni bajarish qiyinligini yaxshi tushunmoqda.
Donbass masalasi hozirda uchinchi tomon ishtirokidagi muzokaralar doirasida asosiy muhokama mavzusiga aylangan. Ikkala tomon vakillari boshqa ko‘plab masalalar bo‘yicha deyarli kelishuvga erishgan edi, ammo aynan Donbass masalasi hali ham ochiq qolmoqda.
Shu bilan birga, Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashishi va AQSH bilan Eron o‘rtasidagi mojarolar tufayli rasmiy muzokaralar vaqtincha to‘xtatilgan. Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidentining maxsus vakillari Stiv Vitkof va Jeyred Kushner hozirda asosan Yaqin Sharqdagi inqirozni hal qilish bilan band.
Garchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar to‘xtatilgan bo‘lsa-da, amerikaliklar ukrainalik va rossiyalik hamkorlari bilan ikki tomonlama aloqalarni uzilmagan holda davom ettirmoqdalar. Bu esa kelajakda muzokaralarni qayta tiklash va diplomatik yo‘l orqali muammolarni hal qilish imkoniyatini saqlab turadi.
Donbassdagi vaziyatning kelajakda qanday rivojlanishi yaqin ikki oy ichida Kiyev va Moskvaning qabul qiladigan qarorlariga bevosita bog‘liq bo‘ladi. Qo‘shinlarni chiqarish yoki hududda qoldirish haqidagi qaror urushning kelgusi ssenariylarini belgilab beradi.

Зеленский объявил о двухмесячном ультиматуме России по Донбассу
Президент Украины Владимир Зеленский в текущий день проинформировал общественность о новых и жестких условиях, выдвинутых российской стороной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Российские официальные лица в ходе переговоров требуют от Украины полного вывода своих военных войск с территории Донбасса в течение двух месяцев. Дано предупреждение, что если этот срок не будет строго соблюден, в будущем могут быть объявлены новые и более суровые условия.
В своем заявлении Зеленский напомнил о словах, переданных Россией представителям США. В них установлен двухмесячный срок для Донбасса, в течение которого украинские войска должны покинуть территорию.
Если это не будет выполнено, Россия планирует взять этот регион под свой контроль и впоследствии выдвинуть новые требования. По словам президента, российские лидеры хорошо понимают сложность выполнения этих требований Украиной в текущих условиях.
Вопрос Донбасса сейчас стал основной темой обсуждения в рамках переговоров с участием третьей стороны. Представители обеих сторон почти достигли согласия по многим другим вопросам, однако именно вопрос Донбасса остается открытым.
При этом из-за обострения ситуации на Ближнем Востоке и конфликтов между США и Ираном официальные переговоры временно приостановлены. Специальные представители президента Соединенных Штатов Америки Стив Виткофф и Джаред Кушнер в настоящее время заняты преимущественно урегулированием кризиса на Ближнем Востоке.
Хотя прямые переговоры приостановлены, американцы продолжают поддерживать двусторонние контакты со своими украинскими и российскими партнерами. Это сохраняет возможность возобновления переговоров в будущем и решения проблем дипломатическим путем.
То, как будет развиваться ситуация в Донбассе в будущем, напрямую зависит от решений, которые примут Киев и Москва в ближайшие два месяца. Решение о выводе войск или их оставлении на территории определит сценарии дальнейшей войны.