Yaqin Sharqdagi qurolli to‘qnashuvlar fonida Yevropa va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari sinovdan o‘tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu siyosiy sovuqchilikning tafsilotlari yaqindan o‘rganilmoqda. G‘arb mamlakatlarida kutilmagan bo‘linish yuzaga keldi.
Italiya, Ispaniya va Fransiya Yaqin Sharqdagi harbiy operatsiyalarda ishtirok etayotgan Amerika samolyotlariga to‘sqinlik qilmoqda. Bu holat nafaqat mintaqadagi vaziyatni murakkablashtiribgina qolmay, balki transatlantik ittifoqchilar o‘rtasidagi aloqalarga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Corriere della Sera va Reuters nashrlarining xabar berishicha, o‘tgan haftada Italiya hukumati Sitsiliyadagi Sigonella aviabazasiga Amerika bombardimonchi samolyotlarining qo‘nishiga ruxsat bermadi. AQSH harbiy samolyotlari oldindan ruxsat so‘ramasdan bazaga qo‘nmoqchi bo‘lgan, biroq Italiya Bosh shtabi rahbari va Mudofaa vazirining tezkor qarori bilan bu taqiqlangan.
Italiya Mudofaa vaziri Gvido Krozetto ijtimoiy tarmoqlarda AQSH bilan sovuqchilik yo‘qligini, ammo 1954 yildan beri amal qilayotgan bazalardan foydalanish qoidalariga qat’iy rioya qilinishi kerakligini ta’kidlab o‘tdi. Shu bilan birga, ekspertlar bunday harakatlarni Yevropaning mintaqaviy urushga aralashishdan xavotirda ekanligini ko‘rsatadi, deb baholamoqda.
Shuningdek, Fransiya va Ispaniya ham Amerika samolyotlariga o‘z havo hududidan foydalanishga ruxsat bermadi. Donald Tramp Fransiyani Isroilga mo‘ljallangan harbiy yuklarni o‘z hududidan o‘tkazmagani uchun qattiq tanqid qildi.
U Fransiyani ishonchsiz hamkor deb atab, bunday holatni eslab qolishini bildirdi. Ispaniya hukumati ham Amerika va Isroil samolyotlariga nisbatan o‘z osmonini yopdi.
Madrid faqat favqulodda vaziyatlarda qo‘nishga ruxsat berishini ma’lum qildi. Bunga javoban Tramp Ispaniya bilan savdo aloqalarini uzish bilan tahdid qildi.
So‘nggi oy davomida Tramp Yevropa yetakchilarini va Buyuk Britaniya Bosh vazirini Eronga qarshi urushda yetarlicha yordam bermayotganlikda ayblab kelmoqda. Yevropa esa Trampning harbiy harakatlari Ho‘rmuz bo‘g‘ozining yopilishiga va energiya narxining oshishiga sabab bo‘layotganini ta’kidlamoqda.
Hurmatli o‘quvchilar, sizningcha, Yevropa davlatlarining bunday pozitsiyasi Amerika Qo‘shma Shtatlarining Yaqin Sharqdagi strategiyasiga qanday ta’sir ko‘rsatadi? Ittifoqchilar o‘rtasidagi bu kelishmovchilik yanada katta inqirozga olib kelishi mumkinmi?

В Европе и Америке усиливается конфликт на Ближнем Востоке
На фоне вооружённых столкновений на Ближнем Востоке союзнические отношения между Европой и Соединёнными Штатами Америки подвергаются испытанию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подробности этой политической холодности изучаются внимательно. В западных странах возникло неожиданное разделение.
Италия, Испания и Франция препятствуют американским самолётам, участвующим в военных операциях на Ближнем Востоке. Эта ситуация не только усложняет обстановку в регионе, но и негативно влияет на отношения между трансатлантическими союзниками.
По сообщениям изданий Corriere della Sera и Reuters, на прошлой неделе итальянское правительство не разрешило американским бомбардировщикам приземлиться на авиабазе Сигонелла на Сицилии. Американские военные самолёты пытались приземлиться на базу без предварительного разрешения, но это было запрещено по быстрому решению начальника Генштаба Италии и министра обороны.
Министр обороны Италии Гвидо Крозетто подчеркнул в социальных сетях, что холодности с США нет, однако необходимо строго соблюдать правила использования баз, действующие с 1954 года. Эксперты оценивают такие действия как проявление обеспокоенности Европы возможным вовлечением в региональную войну.
Кроме того, Франция и Испания также не разрешили американским самолётам использовать своё воздушное пространство. Дональд Трамп резко раскритиковал Францию за то, что она не пропустила военные грузы, направленные в Израиль, через свою территорию.
Он назвал Францию ненадёжным партнёром и заявил, что запомнит этот инцидент. Правительство Испании также закрыло своё небо для американских и израильских самолётов.
Мадрид объявил, что разрешит посадку только в чрезвычайных ситуациях. В ответ Трамп пригрозил разорвать торговые отношения с Испанией.
В течение последнего месяца Трамп обвиняет европейских лидеров и премьер-министра Великобритании в недостаточной поддержке в войне против Ирана. Европа же подчёркивает, что военные действия Трампа приводят к закрытию Ормузского пролива и росту цен на энергоносители.
Уважаемые читатели, как вы считаете, как такая позиция европейских стран повлияет на стратегию Соединённых Штатов в регионе Ближнего Востока? Может ли это разногласие между союзниками привести к ещё большему кризису?