Amerika mudofaa vaziri Pit Hegsetning ta’kidlashicha, harbiy harakatlar davomida mamlakat qo‘shinlari Eronning raketa ishlab chiqarish infratuzilmasini butunlay yo‘q qilishga muvaffaq bo‘lgan. Vazirlik rahbari bu operatsiya AQSH harbiy missiyasining asosiy ustuvor yo‘nalishi bo‘lganini alohida qayd etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Eron mudofaa sanoati deyarli to‘liq izdan chiqarilgan va endilikda rasmiy Tehron raketa hamda boshqa zamonaviy qurol-yarog‘ turlarini ishlab chiqarish imkoniyatidan mahrum etilgan. Qo‘shma shtab boshliqlari qo‘mitasi raisi Den Keyn ham vaziyatga izoh berib, Amerika armiyasi har qanday ssenariyga tayyor ekanini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, agar Donald Tramp tomonidan tegishli topshiriq berilsa, o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv muddati nihoyasiga yetishi bilan Eronga qarshi zarbalar qayta boshlanishi mumkin. Keyn o‘t ochishni to‘xtatish faqat vaqtinchalik tanaffus ekanini va qurolli kuchlar doimiy jangovar shay holatda turganini ta’kidladi.
Bu esa mintaqadagi vaziyat hali barqaror emasligini va har qanday paytda yana keskinlashishi mumkinligini anglatadi. Avvalroq, 7 aprel kuni Donald Tramp AQSH barcha harbiy maqsadlariga erishganini e’lon qilib, ikki haftalik sulh bitimi haqida ma’lum qilgan edi.
Mazkur kelishuvga ko‘ra, Eron strategik ahamiyatga ega Ho‘rmuz bo‘g‘ozini kema qatnovi uchun ochishga rozi bo‘lgan. Biroq Tehron rasmiylari vaziyatni boshqacha talqin qilib, sulhni o‘z g‘alabasi sifatida ko‘rsatishga urinmoqda.
Eron tomoni Vashington mamlakatning Ho‘rmuz bo‘g‘ozi ustidan nazoratini amalda tan olganini iddao qilmoqda. Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 28 fevralida AQSH va Isroil tomonidan Eronga berilgan kuchli zarbalar bilan boshlangan harbiy to‘qnashuvlar mintaqada jiddiy o‘zgarishlarga sabab bo‘ldi.
Ushbu hujumlar oqibatida oliy rahbar Ali Xominaiy va rejimning o‘nlab yuqori lavozimli vakillari halok bo‘lgani xabar qilingan edi. Javob tariqasida Tehron Isroil, Fors ko‘rfazi davlatlari va mintaqadagi Amerika harbiy obyektlariga raketa hamda dronlar orqali zarba bergan.
Hozirgi vaziyatni kuzatuvchilar shartli ravishda tanaffus deb baholamoqda. Ya’ni, qarama-qarshilik hali yakuniga yetmagan va kelgusi voqealar rivoji siyosiy qarorlar hamda harbiy harakatlarga bog‘liq bo‘lib qolmoqda.

США полностью уничтожили ракетную инфраструктуру Ирана
На фоне сложной ситуации на Ближнем Востоке официальные лица США выступили с важными заявлениями о результатах военных операций, проведенных против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министр обороны США Пит Хегсет подчеркнул, что в ходе военных действий войскам страны удалось полностью уничтожить инфраструктуру Ирана по производству ракет. Глава ведомства особо отметил, что эта операция была главным приоритетом военной миссии США.
По его словам, оборонная промышленность Ирана практически полностью выведена из строя, и теперь официальный Тегеран лишен возможности производить ракеты и другие виды современного вооружения. Председатель Объединенного комитета начальников штабов Дэн Кейн также прокомментировал ситуацию, заявив, что американская армия готова к любому сценарию.
По его словам, если от Дональда Трампа поступит соответствующий приказ, удары по Ирану могут возобновиться сразу по истечении срока соглашения о прекращении огня. Кейн подчеркнул, что прекращение огня — это лишь временная пауза, и вооруженные силы находятся в постоянной боевой готовности.
Это означает, что ситуация в регионе еще не стабильна и может обостриться в любой момент. Ранее, 7 апреля, Дональд Трамп объявил о достижении всех военных целей США и сообщил о двухнедельном перемирии.
Согласно этому соглашению, Иран согласился открыть стратегически важный Ормузский пролив для судоходства. Однако официальные лица Тегерана интерпретируют ситуацию иначе, пытаясь представить перемирие как свою победу.
Иранская сторона утверждает, что Вашингтон на практике признал контроль страны над Ормузским проливом. Напомним, что военные столкновения, начавшиеся 28 февраля текущего года с мощных ударов США и Израиля по Ирану, привели к серьезным изменениям в регионе.
В результате этих атак сообщалось о гибели верховного лидера Али Хаменеи и десятков высокопоставленных представителей режима. В ответ Тегеран нанес ракетные и дроновые удары по Израилю, странам Персидского залива и американским военным объектам в регионе.
Нынешнюю ситуацию наблюдатели условно оценивают как паузу. То есть противостояние еще не завершено, и дальнейшее развитие событий зависит от политических решений и военных действий.