Turkiyada kuchli sel oqibatlari ikki kishi hayotiga zomin bo‘ldi
Sakkizinchi aprel kuni Turkiyaning Usmoniya viloyatida yuz bergan kuchli yomg‘irlar ortidan kelib chiqqan suv toshqini og‘ir oqibatlarni keltirib chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy axborot manbalariga ko‘ra, tabiiy ofat natijasida avtomobil ichida bo‘lgan ikki nafar fuqaro halok bo‘lgan. Tabiat hodisasi ayniqsa Qodirli tumanidagi Bulbul darasi hududida jiddiy talafotlarga sabab bo‘ldi.
Kuchli yog‘ingarchilik oqibatida daryo o‘z o‘zanidan toshib, yaqin atrofdagi mahallalarni suv ostida qoldirdi. Sel oqimi shunchalik shiddatli bo‘lganki, yo‘l chetida turgan avtomobillarni oqizib ketgan, boshqalari esa to‘liq suv ostida qolib ketgan.
Qutqaruv guruhlari voqea joyiga yetib kelgunga qadar afsuski, transport vositalaridan birida bo‘lgan ikki kishini qutqarib qolishning imkoni bo‘lmadi. Voqea joyiga viloyat hokimi Mahmud Fotih Serdengechti zudlik bilan yetib borib, vaziyatni bevosita nazoratga oldi va zarar ko‘rgan hududlarni ko‘zdan kechirdi.
Hokimning ma’lum qilishicha, sog‘liqni saqlash bo‘limi hamda o‘qituvchilar uyi yaqinidagi avtoturargoh hududida ikki fuqaro halok bo‘lgani tasdiqlangan. Hozirgi vaqtda sel va suv toshqini oqibatlarini bartaraf etish uchun barcha tegishli xizmatlar safarbar etilgan.
Qutqaruv ishlariga besh yuz ellik nafar xodim hamda yuz ellikdan ortiq maxsus texnika jalb qilingan. Mutaxassislar birinchi navbatda aholi xavfsizligini ta’minlash, keyin esa moddiy zararni imkon qadar kamaytirish choralarini ko‘rmoqda.
Rasmiylar hududda vaziyat to‘liq barqarorlashmaguniga qadar nazorat kuchaytirilishini ma’lum qildi. Ayni paytda aholiga xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish va ehtiyot choralarini ko‘rish tavsiya etilmoqda.
Tabiiy ofat hududida tozalash va tiklash ishlari davom etmoqda. Davlat idoralari jabrlanganlarga zarur yordam ko‘rsatish bo‘yicha barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda.

В Турции из-за сильного наводнения погибли два человека
Восьмого апреля в турецкой провинции Османие сильные дожди привели к катастрофическому наводнению, вызвавшему тяжелые последствия. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных информационных источников, в результате стихийного бедствия погибли два человека, находившихся в автомобиле. Природное явление нанесло серьезный ущерб, особенно в районе ущелья Булбул в районе Кадирли.
Из-за интенсивных осадков река вышла из берегов, затопив близлежащие жилые кварталы. Поток воды был настолько мощным, что смыл автомобили, стоявшие у обочины, а другие оказались полностью под водой.
К сожалению, до прибытия спасательных команд спасти двух человек, находившихся в одном из транспортных средств, не удалось. Губернатор провинции Махмут Фатих Серденгечти незамедлительно прибыл на место происшествия, взял ситуацию под личный контроль и осмотрел пострадавшие районы.
По словам губернатора, подтверждена гибель двух граждан в районе автостоянки возле отделения здравоохранения и дома учителей. В настоящее время все соответствующие службы мобилизованы для ликвидации последствий наводнения.
К спасательным работам привлечено пятьсот пятьдесят сотрудников и более ста пятидесяти единиц специальной техники. Специалисты принимают меры, прежде всего, для обеспечения безопасности населения, а затем — для минимизации материального ущерба.
Власти заявили, что контроль в регионе будет усилен до тех пор, пока ситуация полностью не стабилизируется. В данный момент населению рекомендуется строго соблюдать правила безопасности и принимать меры предосторожности.
В районе бедствия продолжаются очистительные и восстановительные работы. Государственные органы задействуют все возможности для оказания необходимой помощи пострадавшим.