Amerikalik taniqli jurnalist va siyosiy sharhlovchi Taker Karlson Qo‘shma Shtatlarning hozirgi harbiy qudrati borasida keskin va tanqidiy fikrlarni o‘rtaga tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning bu chiqishi xalqaro siyosat doiralarida va jamoatchilik orasida qizg‘in bahslarga sabab bo‘lmoqda. Karlsonning ta’kidlashicha, AQSH o‘zini dunyodagi eng qudratli va ta’sir o‘tkaza oladigan harbiy kuch sifatida namoyish etishga urinayotgan bo‘lsa-da, amaldagi vaziyat buning aksini ko‘rsatmoqda.
Jurnalist o‘z mulohazalarini aniq savol bilan asoslashga harakat qildi. Uning fikricha, agar AQSH armiyasi haqiqatan ham dunyoda tengsiz bo‘lsa, nima uchun Eron kabi davlatni Hormuz bo‘g‘ozidagi xalqaro qatnov yo‘llarini ochishga majbur qila olmayapti.
Karlson bu holatni jiddiy muammo deb atab, davlat o‘zining imkoniyatlarini ortiqcha baholayotgan bo‘lishi mumkinligini, aslida esa vaziyat ancha murakkab ekanini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday holat nafaqat mamlakatning xalqaro nufuziga jiddiy putur yetkazadi, balki kelajakda xavfli oqibatlarni ham keltirib chiqarishi turgan gap.
Karlson o‘z chiqishida Eronni oddiy davlat sifatida ta’riflab, uning AQSH kabi superdavlatga nisbatan o‘z shartlarini o‘tkazayotgani Vashington uchun tashvishli signal ekanini bildirdi. Sharhlovchining fikricha, mavjud muammolarni yashirish yoki ularni e’tiborsiz qoldirish noto‘g‘ri yo‘ldir.
Aksincha, vaziyatni xolisona baholash va haqiqatni tan olish zarur. U o‘z so‘zida yolg‘on va sun’iy tashviqotlarga o‘rin qolmaganini, muammolarni to‘g‘rilash uchun avvalo voqelikni boricha qabul qilish kerakligini urg‘uladi.
Ushbu bayonot xalqaro maydonda turli xil munosabatlarga sabab bo‘lmoqda. Bir guruh tahlilchilar jurnalistning fikrlariga qo‘shilib, AQSHning global ta’siri pasayib borayotganini ta’kidlasa, boshqalar buni oddiy siyosiy populizm deb atamoqda.
Har qanday holatda ham, bu kabi chiqishlar AQSHning harbiy salohiyati va uning bugungi kundagi global siyosatdagi o‘rni haqidagi bahslarni yanada kuchaytirmoqda. Kelajakda bu kabi tanqidiy qarashlar mamlakatning tashqi siyosatiga qanchalik ta’sir ko‘rsatishi esa vaqt o‘tishi bilan ma’lum bo‘ladi.

Такер Карлсон подверг резкой критике военную мощь США
Известный американский журналист и политический обозреватель Такер Карлсон выступил с резкой и критической оценкой нынешней военной мощи Соединенных Штатов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это его выступление вызывает жаркие споры в кругах международной политики и среди общественности. Карлсон подчеркнул, что, хотя США пытаются позиционировать себя как самую мощную и влиятельную военную силу в мире, реальная ситуация свидетельствует об обратном.
Журналист попытался обосновать свои суждения конкретным вопросом. По его мнению, если армия США действительно не имеет равных в мире, то почему она не может заставить такое государство, как Иран, открыть международные судоходные пути в Ормузском проливе.
Карлсон назвал эту ситуацию серьезной проблемой, отметив, что государство, возможно, переоценивает свои возможности, тогда как на самом деле ситуация гораздо сложнее. По его словам, такое положение не только наносит серьезный ущерб международному авторитету страны, но и неизбежно приведет к опасным последствиям в будущем.
В своем выступлении Карлсон охарактеризовал Иран как обычное государство и заявил, что тот факт, что он диктует свои условия такой сверхдержаве, как США, является тревожным сигналом для Вашингтона. По мнению обозревателя, скрывать существующие проблемы или игнорировать их — неверный путь.
Напротив, необходимо объективно оценивать ситуацию и признавать правду. Он подчеркнул, что места для лжи и искусственной пропаганды не осталось, и для исправления проблем прежде всего нужно принять реальность такой, какая она есть.
Это заявление вызывает неоднозначную реакцию на международной арене. Одна группа аналитиков соглашается с мнением журналиста, подчеркивая, что глобальное влияние США снижается, в то время как другие называют это обычным политическим популизмом.
В любом случае, подобные выступления еще больше усиливают дискуссии о военном потенциале США и их роли в современной глобальной политике. Насколько подобные критические взгляды повлияют на внешнюю политику страны в будущем, покажет время.