Eyfel minorasining noyob zinapoya bo‘lagi kimoshdi savdosiga qo‘yiladi
Fransiya poytaxti Parij shahridagi dunyoga mashhur Eyfel minorasi bilan bog‘liq yana bir qiziqarli xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Afsonaviy inshootning asl zinapoyasiga tegishli bo‘lgan noyob temir parcha yaqin kunlarda kimoshdi savdosiga qo‘yilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda nufuzli xorijiy nashrlar ma’lum qildi.
Sotuvga chiqarilayotgan ushbu tarixiy bo‘lak avvallari tashrif buyuruvchilarga minoraning ikkinchi qavatidan uchinchi qavatiga ko‘tarilish imkonini bergan aylanma zinapoyaning bir qismi hisoblanadi. Tarixiy manbalarga ko‘ra, 1983 yilda mazkur konstruksiya demontaj qilingan va jami yigirma to‘rt bo‘lakka ajratilgan edi.
Shulardan yigirmata qismi turli yillarda o‘tkazilgan auksionlar orqali xususiy kolleksiyachilar tomonidan sotib olingan. Hozirda savdoga qo‘yilayotgan ushbu qism saqlanib qolgan eng so‘nggi fragment sifatida alohida ahamiyat kasb etadi.
Avvalgi yillarda, xususan 2016 yilda zinapoyaning shunga o‘xshash yana bir bo‘lagi rekord darajadagi narxda, ya’ni olti yuz o‘n bir ming dollarga sotilgani ushbu lotga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirmoqda. Auksionni tashkil etayotgan Artcurial savdo uyi bu safar ham yangi rekord o‘rnatilishidan umidvor.
Mutaxassislarning dastlabki baholashlariga ko‘ra, mazkur tarixiy buyumning boshlang‘ich narxi bir yuz qirq olti mingdan bir yuz yetmish olti ming dollargacha bo‘lishi kutilmoqda. Ta’kidlash joizki, ushbu noyob buyum shu vaqtgacha 1983 yilda uni sotib olgan fransiyalik tadbirkorning shaxsiy mulkida saqlanib kelgan.
Eslatib o‘tamiz, Eyfel minorasi 1889 yilda o‘tkazilgan Butunjahon ko‘rgazmasi uchun muhandis Gyustav Eyfel tomonidan loyihalashtirilgan. Qisqa fursat ichida mazkur inshoot dunyoning eng taniqli ramzlaridan biriga aylangan.
Bugungi kunda ham u nafaqat Fransiyaning, balki butun dunyoning eng ko‘p tashrif buyuriladigan va e’tibor qaratiladigan diqqatga sazovor maskanlaridan biri bo‘lib qolmoqda. Minoraning har bir bo‘lagi tarixiy qimmatga ega bo‘lgani sababli, bu kabi auksionlar kolleksiyachilar uchun katta voqea sanaladi.

Уникальная лестничная секция Эйфелевой башни будет выставлена на аукцион
Появилась еще одна интересная новость, связанная со всемирно известной Эйфелевой башней в Париже, столице Франции. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ближайшее время планируется выставить на аукцион уникальный железный фрагмент, который был частью оригинальной лестницы легендарного сооружения. Об этом сообщили авторитетные зарубежные издания.
Данная историческая деталь, выставленная на продажу, является частью винтовой лестницы, которая ранее позволяла посетителям подниматься со второго этажа башни на третий. Согласно историческим источникам, в 1983 году эта конструкция была демонтирована и разделена на двадцать четыре части.
Двадцать из них были выкуплены частными коллекционерами на аукционах, проводившихся в разные годы. В настоящее время данный фрагмент, выставленный на продажу, имеет особое значение как последний сохранившийся элемент.
Интерес к этому лоту подогревается тем, что в прошлые годы, в частности в 2016 году, аналогичный фрагмент лестницы был продан по рекордной цене — шестьсот одиннадцать тысяч долларов. Аукционный дом Artcurial, организующий торги, надеется на установление нового рекорда и в этот раз.
По предварительным оценкам экспертов, начальная цена этого исторического предмета ожидается в диапазоне от ста сорока шести до ста семидесяти шести тысяч долларов. Стоит отметить, что этот редкий предмет до настоящего времени находился в частной собственности французского предпринимателя, купившего его в 1983 году.
Напомним, что Эйфелева башня была спроектирована инженером Гюставом Эйфелем для Всемирной выставки 1889 года. За короткое время это сооружение стало одним из самых узнаваемых символов мира.
Сегодня она остается одним из самых посещаемых и привлекающих внимание достопримечательностей не только Франции, но и всего мира. Поскольку каждая деталь башни имеет историческую ценность, подобные аукционы становятся значимым событием для коллекционеров.