Kir Starmer global beqarorlik Britaniya iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini aytdi
Buyuk Britaniya Bosh vaziri Kir Starmer xalqaro siyosatdagi murakkab vaziyatlar va ularning mamlakat iqtisodiyotiga ta’siri haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ITV News telekanaliga bergan intervyusida AQSH va Rossiya yetakchilari Donald Tramp hamda Vladimir Putinning xatti-harakatlari global miqyosdagi beqarorlikka sabab bo‘layotganini ta’kidladi. Bosh vazirning so‘zlariga ko‘ra, ayniqsa Yaqin Sharqdagi ziddiyatlar va Ukrainadagi urush energiya resurslari bozorida jiddiy tebranishlarni keltirib chiqardi.
Bu holat esa Buyuk Britaniya iqtisodiyotiga, xususan, oddiy aholi va tadbirkorlar zimmasiga katta bosim yuklamoqda. Kir Starmer energiya narxlarining doimiy ravishda o‘zgarib turishi fuqarolar uchun katta qiyinchilik tug‘dirayotganini qayd etdi.
U o‘z chiqishida xalqaro siyosatdagi yirik o‘yinlarning oddiy odamlar hayotiga bevosita salbiy ta’sir ko‘rsatayotganidan noroziligini yashirmadi. Bosh vazirning fikricha, global miqyosdagi qarorlar va davlat rahbarlarining siyosiy yurishlari sababli aholi to‘lovlarining beqarorlashuvi haqiqiy muammoga aylangan.
U bu jarayonlar o‘zini charchatganini ochiqchasiga ifoda etdi. Shu bilan birga, Bosh vazir Donald Trampning sivilizatsiya halokati haqidagi keskin bayonotlariga munosabat bildirishdan tiyildi.
Kir Starmer bunday o‘ta o‘tkir iboralarni ishlatmasligini va o‘z faoliyatida har doim Britaniya qadriyatlari hamda vazminlik tamoyillariga tayanishini urg‘uladi. Siyosatchining ushbu bayonoti xalqaro maydonda yangi munozaralarga sabab bo‘lishi kutilmoqda.
Mazkur holat Londonning tashqi siyosatdagi o‘ziga xos yondashuvini va dunyodagi vaziyatni barqarorlashtirishga bo‘lgan urinishini namoyon etadi. Hozirgi murakkab sharoitda Buyuk Britaniya hukumati o‘z fuqarolari manfaatlarini himoya qilishni ustuvor vazifa deb bilmoqda.

Кир Стармер заявил, что глобальная нестабильность негативно сказывается на экономике Великобритании
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер выразил свои взгляды на сложные ситуации в международной политике и их влияние на экономику страны. Об этом сообщило Zamin.uz.
В интервью телеканалу ITV News он отметил, что действия лидеров США и России Дональда Трампа и Владимира Путина становятся причиной нестабильности в глобальном масштабе. По словам премьер-министра, особенно конфликты на Ближнем Востоке и война в Украине вызвали серьезные колебания на рынке энергетических ресурсов.
Эта ситуация оказывает большое давление на экономику Великобритании, в частности, на рядовых граждан и предпринимателей. Кир Стармер отметил, что постоянное изменение цен на энергоносители создает большие трудности для населения.
В своем выступлении он не скрыл недовольства тем, что крупные игры в международной политике оказывают прямое негативное влияние на жизнь обычных людей. По мнению премьер-министра, из-за глобальных решений и политических шагов руководителей государств нестабильность платежей населения стала реальной проблемой.
Он открыто выразил, что эти процессы его утомляют. В то же время премьер-министр воздержался от комментариев по поводу резких заявлений Дональда Трампа о гибели цивилизации.
Кир Стармер подчеркнул, что не будет использовать столь острые выражения и в своей деятельности всегда будет опираться на британские ценности и принципы сдержанности. Ожидается, что данное заявление политика вызовет новые дискуссии на международной арене.
Эта ситуация демонстрирует специфический подход Лондона к внешней политике и попытки стабилизировать ситуацию в мире. В нынешних сложных условиях правительство Великобритании считает приоритетной задачей защиту интересов своих граждан.