Eron AQSh va Isroildan yetkazilgan zararlar uchun tovon talab qildi
Eron oliy rahbari Mo‘jtabo Xomanaiy AQSh va Isroil davlatlariga nisbatan keskin bayonot bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z chiqishida mazkur mamlakatlar tomonidan Eronga yetkazilgan iqtisodiy va siyosiy zararlar uchun tovon puli talab qilinishini rasman e’lon qildi. Xomanaiyning ta’kidlashicha, Eron xalqiga qarshi qaratilgan har qanday tajovuzkorona harakatlar javobsiz qolmaydi va xalqaro huquq doirasida tegishli choralar ko‘riladi.
Oliy rahbar o‘z nutqida Eron xalqining matonatiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, qahramon Eron xalqi murakkab davrlarda o‘z birdamligini namoyon etdi va ushbu hal qiluvchi jarayonlarda g‘alaba qozondi.
Hozirgi kunda Eron mintaqada qudratli davlatga aylanish arafasida turibdi. Xomanaiy mamlakatga hujum qilgan va uning barqarorligiga rahna solgan tomonlar jazodan qochib qutulmasligini qat’iy ta’kidladi.
Shu bilan birga, u qo‘shni davlatlarni hushyorlikka chaqirib, tashqi kuchlarning yolg‘on va’dalariga ishonmasliklari va to‘g‘ri yo‘lni tanlashlari lozimligini eslatdi. Bundan tashqari, Eron oliy rahbari Ho‘rmuz bo‘g‘ozidagi vaziyatga ham to‘xtaldi.
Uning aytishicha, mazkur hududda yangi bosqich boshlanmoqda. Bu hududdagi strategik boshqaruvning Eron qo‘liga o‘tishi mamlakatning mintaqaviy pozitsiyasini sezilarli darajada mustahkamlaydi.
Xomanaiyning fikricha, ushbu qadam xavfsizlikni ta’minlash va milliy manfaatlarni himoya qilish yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi. Eron hukumati o‘z hududiy yaxlitligini saqlash va tashqi bosimlarga qarshi kurashishda qat’iy ekanligini yana bir bor tasdiqladi.

Иран потребовал компенсации за ущерб, нанесенный США и Израилем
Верховный лидер Ирана Моджатаба Хаменеи выступил с резким заявлением в адрес США и Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем выступлении он официально объявил о требовании выплаты репараций за экономический и политический ущерб, нанесенный этим государствами Ирану. Хаменеи подчеркнул, что любые агрессивные действия против иранского народа не останутся без ответа, и в рамках международного права будут приняты соответствующие меры.
Верховный лидер в своей речи особо остановился на стойкости иранского народа. По его словам, героический народ Ирана проявил свою сплоченность в сложные времена и одержал победу в этих решающих процессах.
В настоящее время Иран стоит на пороге превращения в мощное государство в регионе. Хаменеи строго подчеркнул, что стороны, напавшие на страну и подорвавшие ее стабильность, не избегут наказания.
В то же время он призвал соседние государства к бдительности, напомнив, что им не следует верить ложным обещаниям внешних сил и необходимо выбрать правильный путь. Кроме того, верховный лидер Ирана затронул ситуацию в Ормузском проливе.
По его словам, в данном регионе начинается новый этап. Переход стратегического управления этой территорией в руки Ирана значительно укрепит региональные позиции страны.
По мнению Хаменеи, этот шаг имеет важное значение на пути обеспечения безопасности и защиты национальных интересов. Правительство Ирана еще раз подтвердило свою решимость сохранять территориальную целостность и бороться с внешним давлением.