Xitoy rahbari Si Szinpin Tayvan masalasi bo‘yicha o‘zining qat’iy pozitsiyasini yana bir bor tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tayvan muxolifati vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuv chog‘ida davlat rahbari orolning mustaqillikka intilishi mintaqadagi barqarorlikka hamda xavfsizlikka jiddiy tahdid solayotganini alohida ta’kidlab o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tayvan bo‘g‘ozining ikki tomonida yashayotgan aholi aslida yagona millat vakillaridir.
Ular umumiy tarix, boy madaniyat va o‘xshash qadriyatlarga ega bo‘lgani bois, bir oila kabi hamjihatlikda yashashi va rivojlanishi kerak. Si Szinpin bo‘g‘ozning har ikki tomonidagi vatandoshlar xitoylik ekanini qayd etib, tinchlik, taraqqiyot hamda o‘zaro hamkorlik har bir inson uchun eng muhim maqsad bo‘lishi lozimligini aytdi.
Agar oila ahil bo‘lsa, jamiyatning barcha jabhalari gullab-yashnaydi, deya ta’kidladi Xitoy yetakchisi. Uning fikricha, Tayvan mustaqilligini targ‘ib qilish mintaqadagi tinchlikka rahna solayotgan asosiy omil hisoblanadi.
Shu sababli, Pekin bunday urinishlarga nisbatan aslo ko‘z yummasligini va ularga qarshi keskin choralar ko‘rishga tayyorligini bildirdi. Rasmiy Pekin uzoq yillardan buyon Tayvanni o‘z hududining ajralmas qismi deb hisoblaydi va orolning mustaqilligiga qaratilgan har qanday harakatni qat’iyan rad etadi.
Mazkur masala atrofidagi siyosiy keskinlik xalqaro hamjamiyatning doimiy e’tiborida bo‘lib kelmoqda. Dunyo hamjamiyati vaziyatning tinch yo‘l bilan hal etilishini kutayotgan bir paytda, Xitoy rahbariyatining bu kabi bayonotlari mintaqadagi vaziyat qanchalik murakkabligini yana bir bor namoyish etmoqda.
Kelgusida ushbu hududda yuzaga keladigan jarayonlar nafaqat mintaqa, balki butun dunyo siyosiy xaritasiga o‘z ta’sirini o‘tkazishi shubhasizdir.

Си Цзиньпин вновь подтвердил свою жесткую позицию по вопросу Тайваня
Лидер Китая Си Цзиньпин вновь подтвердил свою твердую позицию по вопросу Тайваня. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
В ходе встречи с представителями оппозиции Тайваня глава государства особо подчеркнул, что стремление острова к независимости представляет серьезную угрозу стабильности и безопасности в регионе. По его словам, жители по обе стороны Тайваньского пролива на самом деле являются представителями одного народа.
Поскольку они имеют общую историю, богатую культуру и схожие ценности, им следует жить и развиваться в сплоченности, как одна семья. Си Цзиньпин отметил, что соотечественники по обе стороны пролива являются китайцами, и заявил, что мир, прогресс и взаимное сотрудничество должны быть важнейшей целью для каждого человека.
Если семья будет дружной, то все сферы общества будут процветать, подчеркнул лидер Китая. По его мнению, пропаганда независимости Тайваня является основным фактором, подрывающим мир в регионе.
В связи с этим Пекин заявил, что никогда не закроет глаза на подобные попытки и готов принять решительные меры против них. Официальный Пекин на протяжении многих лет считает Тайвань неотъемлемой частью своей территории и категорически отвергает любые действия, направленные на независимость острова.
Политическая напряженность вокруг данного вопроса постоянно находится в центре внимания международного сообщества. В то время как мировое сообщество ожидает мирного разрешения ситуации, подобные заявления руководства Китая вновь демонстрируют, насколько сложной остается обстановка в регионе.
Несомненно, что процессы, которые будут происходить на этой территории в будущем, окажут влияние не только на регион, но и на всю политическую карту мира.