SpaceX kompaniyasi o‘tgan moliyaviy yilni milliardlab dollar zarar bilan yakunladi
Ilon Mask asos solgan aerokosmik kompaniya SpaceX o‘tgan moliyaviy yilni katta miqdordagi zarar bilan yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro axborot agentliklari tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniya 18,5 milliard dollar daromad qilgan bo‘lsa-da, umumiy xarajatlar tushumdan sezilarli darajada oshib ketgan. Natijada yillik sof zarar 5 milliard dollarni tashkil etgan.
Mutaxassislar ushbu moliyaviy ko‘rsatkichlarni kompaniyaning texnologik infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan ulkan sarmoyalari bilan izohlamoqda. Moliyaviy yo‘qotishlarning asosiy sabablaridan biri sifatida fevral oyida xAI sun’iy intellekt startapining xarid qilinishi ko‘rsatilmoqda.
Agar ushbu xarid va u bilan bog‘liq xarajatlar hisobga olinmasa, SpaceX aslida foyda ko‘rgan bo‘lar edi. Kompaniya oldingi hisobotlarida 2025 yil uchun 15 milliard dollardan ortiq daromad va 8 milliard dollarga yaqin sof foyda olishni rejalashtirgan edi.
Maskning strategik maqsadi sun’iy intellekt infratuzilmasini koinot texnologiyalari bilan uyg‘unlashtirish hamda ma’lumotlar markazlarini kengaytirishdan iborat. Ushbu loyihalarga Tesla va Intel kompaniyalari ham o‘z hissasini qo‘shmoqda.
SpaceX xususiy tashkilot bo‘lgani sababli o‘z moliyaviy hisobotlarini ommaga muntazam ravishda oshkor qilmaydi. Biroq kompaniya qimmatli qog‘ozlarni birja savdolariga chiqarish bo‘yicha dastlabki jarayonlarni boshlab yuborgan.
Agar IPO yaqin vaqt ichida amalga oshsa, investorlar kompaniyaning pul oqimlari va ichki moliyaviy holati haqida aniqroq ma’lumotga ega bo‘lishadi. Bozor tahlilchilarining prognozlariga ko‘ra, aksiyalar ochiq savdoga qo‘yilgan taqdirda, SpaceX kompaniyasining bozor qiymati 1,75 trillion dollargacha yetishi mumkin.
Hozirgi bosqichda kompaniya o‘zining texnologik ustunligini saqlab qolish uchun mablag‘larni yangi ishlanmalarga yo‘naltirishda davom etmoqda.

Компания SpaceX завершила прошлый финансовый год с многомиллиардными убытками
Аэрокосмическая компания SpaceX, основанная Илоном Маском, завершила прошлый финансовый год с крупным убытком. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Согласно данным международных информационных агентств, несмотря на то что выручка компании составила 18,5 миллиардов долларов, общие расходы значительно превысили доходы. В результате годовой чистый убыток составил 5 миллиардов долларов.
Специалисты объясняют эти финансовые показатели огромными инвестициями компании в развитие технологической инфраструктуры. Одной из основных причин финансовых потерь называют приобретение стартапа в области искусственного интеллекта xAI в феврале.
Если не учитывать эту покупку и связанные с ней расходы, SpaceX фактически получила бы прибыль. В предыдущих отчетах компания планировала получить более 15 миллиардов долларов выручки и около 8 миллиардов долларов чистой прибыли на 2025 год.
Стратегическая цель Маска заключается в интеграции инфраструктуры искусственного интеллекта с космическими технологиями, а также в расширении центров обработки данных. В этих проектах также принимают участие компании Tesla и Intel.
Поскольку SpaceX является частной организацией, она не раскрывает свои финансовые отчеты публично на регулярной основе. Однако компания начала предварительные процессы по выводу ценных бумаг на биржевые торги.
Если IPO состоится в ближайшее время, инвесторы получат более точную информацию о денежных потоках и внутреннем финансовом состоянии компании. По прогнозам рыночных аналитиков, в случае выхода акций на открытую продажу, рыночная стоимость SpaceX может достичь 1,75 триллиона долларов.
На данном этапе компания продолжает направлять средства на новые разработки, чтобы сохранить свое технологическое превосходство.