AQSh razvedka xizmatlari tomonidan tarqatilgan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Xitoy yaqin haftalar ichida Eronga zamonaviy havo hujumidan mudofaa tizimlarini yetkazib berishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters axborot agentligi mazkur xabarni razvedka hisobotlari bilan yaqindan tanish bo‘lgan uchta mustaqil manbaga tayanib e’lon qildi. Manbalarning ta’kidlashicha, Pekin rasmiylari qurol-yarog‘larning kelib chiqish manbasini yashirish maqsadida ko‘chma zenit-raketa komplekslarini uchinchi davlatlar hududi orqali yuborishni ko‘rib chiqmoqda.
Bu holat xalqaro hamjamiyatda jiddiy xavotirlarni keltirib chiqarishi mumkin. Hozirgi vaqtda AQSh Davlat departamenti, Oq uy va Xitoyning Vashingtondagi elchixonasi mazkur xabarlar yuzasidan aniq rasmiy bayonot berishdan tiyilib turibdi.
Boshqa tomondan, AQShning yangi saylangan prezidenti Donald Tramp va Pokiston rasmiylari Xitoyning Eronni o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishish jarayonida ko‘maklashganini tasdiqlagan. Shunga qaramay, Pekin rasmiy ravishda ushbu jarayonda kafillik majburiyatini olishni istamayapti.
Xitoy elchixonasi vakili esa mamlakat mas’uliyatli yirik davlat sifatida mintaqadagi keskinlikni yumshatish va barqarorlikni ta’minlash borasida konstruktiv rol o‘ynashda davom etishini ta’kidlab o‘tdi. Ushbu vaziyat Yaqin Sharqdagi geosiyosiy muvozanatga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Xalqaro ekspertlar Pekinning bu boradagi qadamlarini diqqat bilan kuzatmoqda. Xitoyning harbiy texnika yetkazib berish ehtimoli mintaqadagi harbiy salohiyatni o‘zgartirishi va diplomatik muzokaralar jarayoniga yangi tus berishi kutilmoqda.
Dunyo hamjamiyati Pekinning navbatdagi harakatlari va uning mintaqaviy tinchlikni saqlashdagi haqiqiy niyatlarini kutmoqda.

Китай поставит Ирану современные системы противовоздушной обороны
Согласно последним данным, распространенным разведслужбами США, Китай планирует в ближайшие недели поставить Ирану современные системы противовоздушной обороны. Об этом сообщило Zamin.uz.
Информационное агентство Reuters опубликовало данное сообщение, опираясь на три независимых источника, близких к разведданным. Источники отмечают, что официальный Пекин рассматривает возможность отправки мобильных зенитно-ракетных комплексов через территорию третьих стран с целью скрыть происхождение вооружения.
Эта ситуация может вызвать серьезную обеспокоенность в международном сообществе. В настоящее время Государственный департамент США, Белый дом и посольство Китая в Вашингтоне воздерживаются от официальных заявлений по поводу данных сообщений.
С другой стороны, newly-elected президент США Дональд Трамп и официальные лица Пакистана подтвердили, что Китай оказал содействие в процессе достижения первоначального соглашения о прекращении огня с Ираном. Несмотря на это, Пекин официально не хочет брать на себя обязательства поручителя в этом процессе.
Представитель посольства Китая подчеркнул, что страна, как ответственное крупное государство, продолжит играть конструктивную роль в смягчении напряженности и обеспечении стабильности в регионе. Данная ситуация может оказать значительное влияние на геополитический баланс на Ближнем Востоке.
Международные эксперты внимательно следят за шагами Пекина в этом направлении. Ожидается, что вероятность поставки военной техники Китаем может изменить военный потенциал региона и придать новый оборот процессу дипломатических переговоров.
Мировое сообщество ожидает следующих действий Пекина и его истинных намерений по сохранению регионального мира.