Reuters axborot agentligi o‘z manbalariga tayanib tarqatgan xabarga ko‘ra, Eronning yangi oliy rahbari Mujtabo Xominaiy og‘ir jarohatlardan so‘ng tiklanish jarayonini boshdan kechirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ellik olti yoshli rahbar yuz va oyoq qismidan jiddiy shikast olgan bo‘lishiga qaramay, muhim davlat qarorlarini qabul qilish imkoniyatini to‘liq saqlab qolgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Mujtabo Xominaiy AQSh va Isroil tomonidan amalga oshirilgan aviazarbalardan keyin omma oldida ko‘rinish bermay qo‘ygan.
O‘sha hujum oqibatida uning yuz qismi jiddiy jarohatlangani, shuningdek, oyoqlariga ham ziyon yetgani qayd etilgan. Tehron rasmiylari hozircha ushbu holat yuzasidan batafsil izoh berishdan tiyilmoqda.
Shunga qaramay, Xominaiy Vashington bilan o‘t ochishni to‘xtatish borasidagi murakkab siyosiy muzokaralarni shaxsan nazorat qilayotgani aytilmoqda. AQSh razvedka xizmatlari va ayrim rasmiy vakillar ham Eron rahbarining yaralangan bo‘lishi mumkinligini tasdiqlashgan.
Siyosatshunoslar va tahlilchilarning fikricha, Mujtabo Xominaiy Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi bilan juda yaqin aloqalarga ega. Aynan shu omil uning otasi boshlagan siyosiy yo‘nalishni kelgusida ham qat’iy davom ettirish ehtimolini oshirmoqda.
Ayni paytda mamlakatdagi ichki vaziyat va tashqi siyosiy bosimlar fonida uning sog‘lig‘i bilan bog‘liq bu xabarlar xalqaro hamjamiyat diqqat markazida qolmoqda. Eron rahbariyati vaziyatni barqaror saqlashga urinayotgan bo‘lsa-da, rasmiy bayonotlarning yo‘qligi turli taxminlarga sabab bo‘lmoqda.

Верховный лидер Ирана Али Хаменеи восстанавливается после тяжелых травм
Согласно сообщению информационного агентства Reuters, основанному на данных своих источников, новый верховный лидер Ирана Муджтаба Хаменеи проходит процесс восстановления после тяжелых ранений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Несмотря на серьезные повреждения лица и ног, пятидесятишестилетний лидер полностью сохранил способность принимать важные государственные решения. По имеющимся данным, Муджтаба Хаменеи перестал появляться на публике после авиаударов, осуществленных США и Израилем.
Отмечается, что в результате той атаки он получил серьезные ранения в области лица, а также повреждения ног. Официальные лица Тегерана пока воздерживаются от подробных комментариев по этому поводу.
Тем не менее, сообщается, что Хаменеи лично контролирует сложные политические переговоры с Вашингтоном о прекращении огня. Разведслужбы США и некоторые официальные представители также подтвердили вероятность того, что лидер Ирана мог быть ранен.
По мнению политологов и аналитиков, Муджтаба Хаменеи имеет очень тесные связи с Корпусом стражей исламской революции. Именно этот фактор повышает вероятность того, что он будет решительно продолжать политический курс, начатый его отцом.
В настоящее время на фоне внутренней ситуации в стране и внешнего политического давления эти новости о его здоровье остаются в центре внимания международного сообщества. Хотя руководство Ирана пытается поддерживать ситуацию стабильной, отсутствие официальных заявлений вызывает различные предположения.