Islomoboddagi AQSH va Eron muzokaralari kutilgan natijani bermadi
Islomobod shahrida AQSH va Eron vakillari o‘rtasida o‘tkazilgan muzokaralar yakuniga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq uzoq davom etgan muloqotlar kutilgan natijani bermadi va tomonlar hech qanday kelishuvga erisha olmadi. Xalqaro axborot agentliklarining xabar berishicha, yigirma bir soat davom etgan bu uchrashuvlar mintaqadagi harbiy harakatlarni to‘xtatish hamda barqaror tinchlikni ta’minlash maqsadida tashkil etilgan edi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari delegatsiyasiga boshchilik qilgan vitse-prezident Jey Di Vens muzokaralardan so‘ng jurnalistlar bilan suhbatda kelishuv imkoniyati boy berilganini tasdiqladi. Vensning so‘zlariga ko‘ra, bu holat ayniqsa Eron tomoni uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Vashington o‘zining qat’iy talablari va qizil chiziqlarini avvaldan belgilab olganini ta’kidlagan vitse-prezident, Tehron tomoni yadroviy qurol yaratishdan voz kechish bo‘yicha qo‘yilgan shartlarni rad etganini bildirdi. Mazkur bayonotdan so‘ng Amerika delegatsiyasi Pokiston hududini tark etdi.
Tomonlar o‘rtasidagi asosiy qarama-qarshiliklar Eronning yadroviy dasturi hamda strategik ahamiyatga ega Ho‘rmuz bo‘g‘ozi ustidan nazorat masalalarida yuzaga keldi. Tehron ushbu hududda to‘liq nazorat o‘rnatish, urush bilan bog‘liq tovon pullarini olish va mintaqaviy tanaffus joriy etishni talab qilgan.
AQSH esa global energetika ta’minoti uchun o‘ta muhim bo‘lgan ushbu yo‘lakda kemalarning erkin harakatlanishini ta’minlash zarurligini ta’kidlamoqda. Eron Tashqi ishlar vazirligi vakili esa birgina uchrashuvda global muammolarni hal qilish mushkul ekanini aytib, muzokaralar davom etishi kerakligini ishora qildi.
Hozirgi vaziyatda avval erishilgan ikki haftalik o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi o‘z kuchida qolmoqda. Ayni vaqtda Ho‘rmuz bo‘g‘ozi atrofida yuzlab neft tankerlari to‘planib qolgani va xalqaro savdo yo‘llarida noaniqlik saqlanib qolayotgani kuzatilmoqda.

Переговоры США и Ирана в Исламабаде не принесли ожидаемого результата
В городе Исламабад завершились переговоры между представителями США и Ирана. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Однако длительные обсуждения не принесли ожидаемых результатов, и стороны не смогли достичь никакого соглашения. По сообщениям международных информационных агентств, эти встречи, продлившиеся двадцать один час, были организованы с целью прекращения военных действий в регионе и обеспечения стабильного мира.
Вице-президент Джей Ди Вэнс, возглавлявший делегацию Соединенных Штатов Америки, в беседе с журналистами после переговоров подтвердил, что возможность достижения соглашения была упущена. По словам Вэнса, эта ситуация может привести к серьезным последствиям, особенно для иранской стороны.
Вице-президент подчеркнул, что Вашингтон заранее определил свои жесткие требования и «красные линии», и заявил, что Тегеран отверг условия по отказу от создания ядерного оружия. После этого заявления американская делегация покинула территорию Пакистана.
Основные противоречия между сторонами возникли по вопросам ядерной программы Ирана и контроля над стратегически важным Ормузским проливом. Тегеран потребовал установления полного контроля над этой территорией, выплаты военных репараций и введения регионального перемирия.
США же настаивают на необходимости обеспечения свободного передвижения судов в этом коридоре, который имеет критическое значение для глобального энергоснабжения. Представитель Министерства иностранных дел Ирана отметил, что решить глобальные проблемы за одну встречу затруднительно, и намекнул на необходимость продолжения переговоров.
В текущей ситуации ранее достигнутое соглашение о двухнедельном прекращении огня остается в силе. В то же время наблюдается скопление сотен нефтяных танкеров вокруг Ормузского пролива, и на международных торговых путях сохраняется неопределенность.