AQSH va Eron Pokiston vositachiligida bilvosita muzokaralar boshladi
Yaqin Sharqdagi murakkab siyosiy vaziyat davom etayotgan bir pallada, AQSH va Eron o‘rtasida bilvosita muzokaralarning dastlabki bosqichi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda xalqaro axborot agentliklari xabar bermoqda. Tomonlar bir-biri bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot qilmasdan, vositachilar orqali fikr almashishni ma’qul ko‘rishdi.
Xususan, Pokiston hukumati ushbu jarayonda vositachi vazifasini bajardi. AQSH va Eron delegatsiyalari Pokiston vakillari bilan alohida-alohida uchrashuvlar o‘tkazib, o‘z talab va takliflarini yetkazishdi.
Hozircha ikki davlat o‘rtasida bevosita va ochiq muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilmagan. Eron tomoni vositachi orqali AQSHga o‘zining qat’iy talablari aks etgan ro‘yxatni taqdim etdi.
Tehron ushbu shartlarni kelajakdagi kelishuvlar uchun asosiy va bajarilishi shart bo‘lgan talablar deb atamoqda. Eronning asosiy talablari qatoriga Hormuz bo‘g‘ozi ustidan to‘liq suveren nazoratni tan olish, mintaqadagi harbiy harakatlar oqibatlari uchun tovon puli to‘lash hamda xorijiy banklarda muzlatilgan Eron aktivlarini qaytarish kiradi.
Shuningdek, Tehron mintaqada uzoq muddatli va barqaror tinchlik o‘rnatish uchun aniq kafolatlar talab qilmoqda. Tahlilchilarning fikricha, mazkur shartlar muzokaralar jarayonini sezilarli darajada murakkablashtirishi mumkin.
Eronning ushbu pozitsiyasi uning mintaqadagi siyosiy nufuzini saqlab qolish va iqtisodiy bosimni kamaytirishga qaratilgan. Hozircha Vashington rasmiylari Tehron tomonidan ilgari surilgan talablarga nisbatan aniq munosabat bildirmadi.
Shunga qaramay, tomonlarning muloqotga kirishishi mintaqadagi keskinlikni pasaytirish va xavfsizlikni ta’minlash yo‘lida qo‘yilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda. Kelgusida muzokaralarning qanday yo‘nalishda davom etishi Yaqin Sharqdagi umumiy barqarorlikka bevosita ta’sir ko‘rsatadi.

США и Иран начали косвенные переговоры при посредничестве Пакистана
На фоне продолжающейся сложной политической ситуации на Ближнем Востоке прошел первый этап косвенных переговоров между США и Ираном. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Об этом сообщают международные информационные агентства. Стороны предпочли обмениваться мнениями через посредников, не вступая в прямой диалог друг с другом.
В частности, правительство Пакистана выступило в роли посредника в этом процессе. Делегации США и Ирана провели отдельные встречи с представителями Пакистана, передав свои требования и предложения.
На данный момент прямые и открытые переговоры между двумя государствами не планируются. Иранская сторона через посредника представила США список своих жестких требований.
Тегеран называет эти условия основными и обязательными для выполнения в будущих соглашениях. В число основных требований Ирана входят признание полного суверенного контроля над Ормузским проливом, выплата компенсаций за последствия военных действий в регионе, а также возврат замороженных активов Ирана в зарубежных банках.
Кроме того, Тегеран требует четких гарантий установления долгосрочного и стабильного мира в регионе. По мнению аналитиков, данные условия могут значительно осложнить процесс переговоров.
Эта позиция Ирана направлена на сохранение его политического влияния в регионе и снижение экономического давления. На данный момент официальный Вашингтон не высказал четкой позиции относительно требований, выдвинутых Тегераном.
Несмотря на это, вступление сторон в диалог оценивается как важный шаг на пути к снижению напряженности и обеспечению безопасности в регионе. То, в каком направлении будут развиваться переговоры в будущем, окажет прямое влияние на общую стабильность на Ближнем Востоке.