Xitoy Eronni yangi havo mudofaasi tizimlari bilan ta’minlashi mumkin
Yaqin Sharq mintaqasidagi geosiyosiy vaziyat yana bir bor keskinlashish arafasida turibdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH razvedka xizmatlari yaqin haftalar ichida Xitoy Eron davlatiga yangi havo mudofaasi tizimlarini yetkazib berishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Bu haqda CNN telekanali vaziyatdan xabardor bo‘lgan uchta manbaga tayanib ma’lum qildi.
Mutaxassislarning fikricha, gap ayniqsa past balandlikda uchadigan samolyotlar uchun katta xavf tug‘diradigan ko‘chma havo mudofaasi tizimlari haqida bormoqda. Bunday qurol-aslahalar harbiy aviatsiya uchun jiddiy tahdid hisoblanadi.
Xitoy ushbu yetkazib berish jarayonida o‘z izini yashirish uchun ta’minotni uchinchi davlatlar orqali amalga oshirishi mumkinligi aytilmoqda. Bu holat ehtimoliy bitimni yanada murakkab va yashirin tusga kiritadi.
Agar mazkur ma’lumotlar o‘z tasdig‘ini topsa, bu Xitoy va Eron o‘rtasidagi harbiy-texnik hamkorlikda yangi bosqich boshlanganini anglatadi. Shu paytga qadar Xitoy kompaniyalari asosan fuqarolik va harbiy sohalarda birdek qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan texnologiyalarni yetkazib berish bilan cheklanib kelayotgan edi.
Havo mudofaasi tizimlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotish esa xalqaro sanksiyalar fonida keskin o‘zgarish hisoblanadi. Mazkur holat mintaqadagi kuchlar muvozanatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi va xalqaro hamjamiyatda jiddiy xavotirlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Hozircha rasmiy Pekin ushbu xabarlar yuzasidan biror bir izoh bergani yo‘q. Vaziyat rivojini xalqaro kuzatuvchilar diqqat bilan kuzatib bormoqda.

Китай может обеспечить Иран новыми системами ПВО
Геополитическая ситуация в ближневосточном регионе снова находится на грани обострения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Разведслужбы США предполагают, что в ближайшие недели Китай может поставить Ирану новые системы противовоздушной обороны. Об этом сообщил телеканал CNN, ссылаясь на три источника, знакомых с ситуацией.
По мнению экспертов, речь идет о мобильных системах ПВО, которые представляют особую опасность для самолетов, летающих на малых высотах. Такое вооружение считается серьезной угрозой для военной авиации.
Сообщается, что в процессе этих поставок Китай может использовать третьи страны, чтобы скрыть свои следы. Это делает потенциальную сделку еще более сложной и скрытой.
Если эта информация подтвердится, это будет означать начало нового этапа военно-технического сотрудничества между Китаем и Ираном. До этого времени китайские компании ограничивались поставками технологий двойного назначения, которые могут использоваться как в гражданском, так и в военном секторах.
Прямая продажа систем ПВО на фоне международных санкций считается резким изменением. Данная ситуация может негативно повлиять на баланс сил в регионе и вызвать серьезную обеспокоенность международного сообщества.
На данный момент официальный Пекин не дал никаких комментариев по поводу этих сообщений. Международные наблюдатели внимательно следят за развитием ситуации.