Pasxa sulhi e’lon qilinishi bilan tomonlar uni buzdi
Ukraina va Rossiya o‘rtasida e’lon qilingan Pasxa sulhi rasman kuchga kirganiga qaramay, u boshlangan zahoti buzilgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu vaqtinchalik kelishuv 12 aprel kuni kechqurungacha amal qilishi rejalashtirilgan edi. Dastlab mazkur tashabbus urush hududlarida vaziyatni biroz yumshatish hamda tinch aholiga qisqa muddatli tinchlik imkonini berish maqsadida joriy etilgan edi.
Biroq oradan ko‘p o‘tmay, tomonlar o‘zaro ayblovlar bilan chiqish qildi. Ukraina ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Rossiya harbiylari Xarkov shahriga hujum uyushtirgan.
O‘z navbatida, Rossiya tomoni esa Ukraina qo‘shinlari Novaya Kaxovka hududiga zarba berganini da’vo qilmoqda. Shu tariqa, har ikki tomon sulh shartlari buzilganini bildirib, bir-birini ayblashda davom etmoqda.
Bu holat qisqa muddatli tinchlik tashabbusi amalda samarasiz bo‘lib qolganini yaqqol ko‘rsatib turibdi. Siyosiy tahlilchilarning fikricha, yuzaga kelgan vaziyat ikki mamlakat o‘rtasidagi ishonch nihoyatda pastligidan dalolat beradi.
Harbiy harakatlar shiddat bilan davom etayotgan sharoitda sulhga rioya qilish qanchalik murakkab vazifa ekani yana bir bor namoyon bo‘ldi. Hozircha rasmiy darajada ushbu voqealarga aniq baho berilmagan bo‘lsa-da, hududdagi keskinlik saqlanib qolmoqda.
Pasxa sulhining kelgusi taqdiri esa hozircha noma’lumligicha qolmoqda va tomonlarning keyingi qadamlari vaziyatni yanada oydinlashtirishi kutilmoqda. Urush zonasidagi tinch aholi uchun esa bu kabi vaqtinchalik kelishuvlarning barbod bo‘lishi yanada og‘ir oqibatlarni keltirib chiqarmoqda.

Как только было объявлено пасхальное перемирие, стороны его нарушили
Несмотря на то, что объявленное между Украиной и Россией пасхальное перемирие официально вступило в силу, появились сообщения о том, что оно было нарушено сразу после начала. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное временное соглашение планировалось продлить до вечера 12 апреля. Первоначально эта инициатива была введена с целью некоторого смягчения ситуации в зонах боевых действий и предоставления мирному населению возможности краткосрочного покоя.
Однако вскоре стороны выступили с взаимными обвинениями. По сообщениям украинских средств массовой информации, российские военные нанесли удар по городу Харьков.
В свою очередь, российская сторона утверждает, что украинские войска нанесли удар по территории Новой Каховки. Таким образом, обе стороны заявляют о нарушении условий перемирия и продолжают обвинять друг друга.
Эта ситуация наглядно демонстрирует, что краткосрочная инициатива мира на практике оказалась неэффективной. По мнению политических аналитиков, сложившаяся ситуация свидетельствует о крайне низком уровне доверия между двумя странами.
В условиях интенсивного продолжения боевых действий еще раз стало очевидно, насколько сложной задачей является соблюдение перемирия. Хотя на официальном уровне четкой оценки этим событиям пока не дано, напряженность в регионе сохраняется.
Дальнейшая судьба пасхального перемирия пока остается неизвестной, и ожидается, что следующие шаги сторон внесут больше ясности в ситуацию. Для мирного населения в зоне войны срыв таких временных соглашений приводит к еще более тяжелым последствиям.