Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Eron bilan bog‘liq vaziyat hamon xalqaro siyosatning eng dolzarb masalalaridan biri bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning bayonotiga ko‘ra, rasmiy Tel-Aviv Eronning yadroviy dasturiga qarshi bosim o‘tkazish va tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirish siyosatini qat’iy davom ettiradi. Hukumat rahbari bu yo‘nalishda hali qilinadigan ishlar ko‘pligini va xavfsizlik masalalari birinchi o‘rinda turishini qayd etdi.
Netanyaxu Eronning boyitilgan yadroviy materiallarga egalik qilayotgani global xavfsizlik uchun jiddiy tahdid tug‘dirayotganini alohida ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu xavfni bartaraf etish uchun barcha imkoniyatlar, jumladan, diplomatik va boshqa bosim usullari ko‘rib chiqilmoqda.
Bosh vazir AQShning saylangan prezidenti Donald Trampning bu boradagi qarashlari bilan o‘z fikrlari hamohang ekanini bildirdi. Xususan, yadroviy materiallar muammosi kelishuv yoki boshqa qat’iy choralar orqali hal etilishi shartligi ta’kidlandi.
Siyosatshunoslar va xalqaro munosabatlar bo‘yicha ekspertlarning fikricha, Netanyaxuning mazkur bayonoti Yaqin Sharqdagi murakkab vaziyatni yanada keskinlashtirishi mumkin. Mintaqadagi geosiyosiy taranglik fonida bunday keskin chiqishlar xalqaro maydonda yangi muhokama va bahslarni keltirib chiqarishi shubhasiz.
Tomonlar o‘rtasidagi qarama-qarshiliklar davom etar ekan, dunyo hamjamiyati mazkur masalaning tinch yo‘l bilan hal etilishini kutmoqda. Biroq hozirgi sharoitda vaziyatni yumshatish uchun qanday qadamlar tashlanishi hali noma’lumligicha qolmoqda.
Isroil tomoni o‘z xavfsizligini ta’minlash borasida hech qanday murosaga bormasligini yana bir bor namoyish etdi.

Нетаньяху продолжит решительно бороться против ядерной программы Ирана
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху подчеркнул, что ситуация с Ираном по-прежнему остается одним из самых актуальных вопросов международной политики. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно его заявлению, официальный Тель-Авив будет решительно продолжать политику оказания давления на ядерную программу Ирана и принятия соответствующих мер. Глава правительства отметил, что в этом направлении предстоит еще много работы и вопросы безопасности стоят на первом месте.
Нетаньяху особо подчеркнул, что обладание Ираном обогащенными ядерными материалами представляет серьезную угрозу для глобальной безопасности. По его словам, для устранения этого риска рассматриваются все возможности, включая дипломатические и другие методы давления.
Премьер-министр заявил, что его взгляды в этом отношении совпадают с позицией избранного президента США Дональда Трампа. В частности, было подчеркнуто, что проблема ядерных материалов должна быть решена путем соглашения или других решительных мер.
По мнению политологов и экспертов по международным отношениям, данное заявление Нетаньяху может еще больше обострить сложную ситуацию на Ближнем Востоке. На фоне геополитической напряженности в регионе подобные резкие высказывания, несомненно, вызовут новые дискуссии и споры на международной арене.
Пока противоречия между сторонами продолжаются, мировое сообщество ожидает мирного решения данного вопроса. Однако в нынешних условиях остается неизвестным, какие шаги будут предприняты для смягчения ситуации.
Израильская сторона еще раз продемонстрировала, что не пойдет на никаких компромиссов в вопросе обеспечения своей безопасности.