Pasxa bayrami munosabati bilan e’lon qilingan vaqtinchalik sulh rejimi kutilgan natijani bermadi va front chizig‘idagi vaziyat yana keskinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bayram kunlarida o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan tinchlik o‘z o‘rnini navbatdagi portlashlar va o‘zaro ayblovlarga bo‘shatib berdi. Urush olovi pasayish o‘rniga, bayram kunlarida ham o‘z kuchini saqlab qoldi.
Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtabining ma’lumotlariga qaraganda, yakshanba kuni Rossiya tomoni sulh shartlarini buzgan. Rasmiy bayonotda kun davomida Ukraina hududlariga ellik besh marotaba hujum uyushtirilgani qayd etilgan.
Ayniqsa, Sumi viloyatining chegara hududlari va harbiy pozitsiyalar intensiv zarbalar ostida qoldi. Xarkiv viloyatining Zolochev posyolkasida sodir bo‘lgan dron hujumi oqibatida oziq-ovqat do‘konida yong‘in chiqdi va ikki nafar tinch aholi vakili turli darajada jarohat oldi.
Shuningdek, Sumi viloyatida tez yordam mashinasining nishonga olinishi oqibatida uch nafar shifokor jabrlandi. Rossiya tomoni esa sulhning buzilishida Kiyevni ayblamoqda.
Belgorod viloyati rahbariyati Ukraina dronlari avtomobilga hujum qilgani, natijada haydovchi jarohat olib shifoxonaga yotqizilganini ma’lum qildi. Xerson viloyatining Rossiya nazoratidagi ma’muriyati ham tungi vaqtda ma’muriy binolar va turar joylar o‘qqa tutilganini bildirdi, biroq bu hodisalarda qurbonlar yo‘qligi aytildi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu sulh tashabbusi Rossiya prezidenti Vladimir Putin tomonidan ilgari surilgan edi. Unga ko‘ra, Pasxa bayrami kunlarida harbiy harakatlar to‘liq to‘xtatilishi kerak edi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy ham avvalroq shunga o‘xshash takliflar bilan chiqqanini ta’kidlab, o‘t ochishni to‘xtatishga tayyorligini bildirgan edi. Biroq kelishuv kuchga kirgan dastlabki soatlardayoq tomonlar bir-birini kelishuvni buzishda ayblay boshladi.
Bu holat harbiy to‘qnashuvlar davrida erishilgan har qanday qisqa muddatli tinchlik kelishuvlari qanchalik mo‘rt va ishonchsiz ekanini yana bir bor tasdiqladi. Bunday vaqtinchalik sulhlar urushning umumiy borishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmayotgani va ko‘proq siyosiy manevr xususiyatiga ega ekani kuzatilmoqda.

Режим перемирия на Пасху не дал ожидаемого результата на фронте
Объявленный в связи с праздником Пасхи режим временного перемирия не принес ожидаемых результатов, и ситуация на линии фронта снова обострилась. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Мир, который должен был установиться на праздничные дни, уступил место очередным взрывам и взаимным обвинениям. Пламя войны вместо того, чтобы утихнуть, сохранило свою силу даже в праздничные дни.
По данным Генштаба Вооруженных сил Украины, в воскресенье российская сторона нарушила условия перемирия. В официальном заявлении отмечено, что за день по территории Украины было нанесено пятьдесят пять ударов.
В частности, под интенсивными обстрелами оказались приграничные районы и военные позиции Сумской области. В результате атаки беспилотника в поселке Золочев Харьковской области произошел пожар в продуктовом магазине, двое мирных жителей получили ранения различной степени тяжести.
Также в Сумской области в результате обстрела машины скорой помощи пострадали трое врачей. Российская сторона, в свою очередь, обвиняет Киев в нарушении перемирия.
Руководство Белгородской области сообщило, что украинские беспилотники атаковали автомобиль, в результате чего водитель получил ранения и был госпитализирован. Администрация Херсонской области под контролем России также заявила об обстрелах административных зданий и жилых домов в ночное время, однако сообщается, что жертв в этих инцидентах нет.
Напомним, что данная инициатива перемирия была выдвинута президентом России Владимиром Путиным. Согласно ей, на праздничные дни Пасхи военные действия должны были быть полностью прекращены.
Президент Украины Владимир Зеленский также ранее отмечал, что выступал с аналогичными предложениями, и выразил готовность к прекращению огня. Однако уже в первые часы после вступления соглашения в силу стороны начали обвинять друг друга в его нарушении.
Эта ситуация еще раз подтвердила, насколько хрупкими и ненадежными являются любые краткосрочные мирные соглашения, достигнутые в период военных столкновений. Наблюдается, что подобные временные перемирия не оказывают значительного влияния на общий ход войны и носят скорее характер политического маневра.