Istanbulda Isroil konsulligiga hujum qilgan o‘n ikki shaxs hibsga olindi
Turkiya huquqni muhofaza qilish organlari Istanbul shahrida Isroil konsulligi binosiga qilingan qurolli hujum yuzasidan boshlangan tergov ishlarini jadallik bilan davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur jinoyatga aloqadorlikda gumon qilingan o‘n ikki nafar shaxs hibsga olindi. Tergov xulosalariga ko‘ra, qo‘lga olingan fuqarolar zo‘ravonlik harakatlariga da’vat qilish hamda terrorchilik harakatini amalga oshirgan shaxslarni qurol-yarog‘ bilan ta’minlashda ayblanmoqda.
Huquq-tartibot idoralari ushbu guruhning boshqa jinoiy aloqalari va maqsadlarini aniqlash maqsadida surishtiruv jarayonlarini kengaytirgan. Eslatib o‘tamiz, joriy yilning yettinchi aprel kuni Istanbulda sodir etilgan ushbu mudhish hujum jamoatchilik orasida katta xavotir uyg‘otgan edi.
To‘qnashuvlar chog‘ida hujumchilardan biri voqea joyida yo‘q qilingan, yana ikki nafari esa tan jarohati olgan holda qo‘lga olingan. Voqea vaqtida xizmat vazifasini bajarayotgan turkiyalik politsiya xodimi ham og‘ir jarohat olgan va shifokorlarning barcha urinishlariga qaramay, shifoxonada vafot etgan.
Hozirgi vaqtda Istanbul politsiyasi va tegishli xavfsizlik xizmatlari shahardagi xavfsizlik choralarini kuchaytirgan. Tergov jarayoni shaffof va qat’iy tartibda olib borilmoqda.
Rasmiy idoralar mazkur jinoyat ortida turgan tashkilotlar va ularning niyatlari yuzasidan qo‘shimcha ma’lumotlar tez orada e’lon qilinishini ma’lum qilgan. Mamlakat rahbariyati va huquqni muhofaza qilish tizimi bunday tartibbuzarliklarga qarshi murosasiz kurashishda davom etishini ta’kidlamoqda.
Voqealar rivoji nazorat ostida bo‘lib, tergov yakunlari bo‘yicha jamoatchilikka batafsil hisobot taqdim etiladi.

В Стамбуле задержаны двенадцать человек, напавших на консульство Израиля
Правоохранительные органы Турции активно продолжают следственные действия по факту вооруженного нападения на здание консульства Израиля в городе Стамбул. Об этом сообщило Zamin.uz.
По подозрению в причастности к данному преступлению были задержаны двенадцать человек. Согласно выводам следствия, задержанные граждане обвиняются в призывах к насильственным действиям, а также в обеспечении оружием лиц, осуществивших террористический акт.
Правоохранительные органы расширили процесс расследования с целью выявления других преступных связей и целей данной группы. Напомним, что это жестокое нападение, произошедшее в Стамбуле 7 апреля текущего года, вызвало серьезную обеспокоенность в обществе.
В ходе столкновений один из нападавших был ликвидирован на месте происшествия, еще двое были задержаны с телесными повреждениями. Турецкий полицейский, исполнявший свои служебные обязанности во время инцидента, также получил тяжелые ранения и скончался в больнице, несмотря на все усилия врачей.
В настоящее время полиция Стамбула и соответствующие службы безопасности усилили меры безопасности в городе. Следственный процесс ведется прозрачно и в строгом порядке.
Официальные органы сообщили, что дополнительная информация об организациях, стоящих за этим преступлением, и их намерениях будет объявлена в ближайшее время. Руководство страны и система охраны правопорядка подчеркивают, что продолжат бескомпромиссную борьбу с подобными нарушениями.
Развитие событий находится под контролем, по итогам следствия общественности будет представлен подробный отчет.