Ispaniya bosh vaziri rafiqasi korrupsiya va firibgarlikda ayblanmoqda
Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanchesning rafiqasi Begonya Gomes ikki yil davom etgan murakkab tergov jarayonidan so‘ng korrupsiya bilan bog‘liq bir qator og‘ir ayblovlar bilan yuzlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda xalqaro axborot agentliklari rasmiy manbalarga tayanib xabar tarqatdi. Sud hujjatlarida keltirilishicha, ellik besh yoshli Gomes mansab vakolatini suiiste’mol qilish, biznes sohasidagi korrupsion harakatlar, shuningdek, davlat mablag‘larini o‘zlashtirish va ularni maqsadga muvofiq bo‘lmagan tarzda sarflash kabi qator qonunbuzarliklarda ayblanmoqda.
Mazkur ish bo‘yicha dastlabki surishtiruv ishlari o‘tgan yilning aprel oyida sudya Xuan Karlos Peynado tashabbusi bilan boshlangan edi. Tergov doirasida asosiy e’tibor Begonya Gomesning Madriddagi Komplutense universitetida tashkil etgan shaxsiy loyihasi — Raqobatbardosh ijtimoiy transformatsiya kafedrasiga qaratilgan.
Mutaxassislar va tekshiruvchilar mazkur kafedraning tashkil etilishi mantiqsiz va amaliy ehtiyojdan holi ekanini ta’kidlashmoqda. Gumonlarga ko‘ra, loyihani yo‘lga qo‘yish jarayonida universitet rahbariyatiga yuqori doiralardan bosim o‘tkazilgan.
Keyinchalik ilmiy va amaliy qiymatga ega emasligi aniqlangach, ushbu kafedra yopilgan edi. Tergov harakatlari o‘tgan yilning oktyabr oyida yanada kengaydi.
Bu safar o‘ta o‘ng qarashdagi jamoat tashkilotlari tomonidan berilgan da’vo asosida Gomesning universitetga tegishli dasturiy resurslarni noqonuniy o‘zlashtirgani yuzasidan yangi gumonlar paydo bo‘ldi. Bundan tashqari, davlat hisobidan maosh oluvchi amaldor Kristina Alvaresni shaxsiy biznes loyihalarida yordamchi sifatida noqonuniy jalb qilganlik holati ham tergov xulosalariga kiritilgan.
Begonya Gomes ham, bosh vazir Pedro Sanches ham o‘zlariga qo‘yilayotgan barcha ayblovlarni keskin rad etib kelmoqda. Bosh vazir mazkur tergovni o‘ng qanot muxolifatining hukumatga qarshi uyushtirgan siyosiy bosimi va mamlakatdagi barqarorlikni izdan chiqarishga qaratilgan harakat sifatida baholadi.
Shunga qaramay, bosh vazir atrofidagi bu shov-shuvli ish hukumatga nisbatan bosimni kuchaytirmoqda va muxolifat vakillari Sanchesning zudlik bilan iste’foga chiqishini talab qilishda davom etmoqda. Hozirda sud jarayoni davom etmoqda va tomonlarning dalillari o‘rganilmoqda.

Жена премьер-министра Испании обвиняется в коррупции и мошенничестве
Супруга премьер-министра Испании Педро Санчеса Бегония Гомес столкнулась с рядом серьезных обвинений в коррупции после сложного расследования, длившегося два года. Об этом сообщило Zamin.uz.
Об этом сообщили международные информационные агентства со ссылкой на официальные источники. Согласно судебным документам, пятидесятипятилетняя Гомес обвиняется в ряде правонарушений, таких как злоупотребление служебными полномочиями, коррупционные действия в сфере бизнеса, а также присвоение государственных средств и их нецелевое использование.
Предварительное расследование по данному делу было начато в апреле прошлого года по инициативе судьи Хуана Карлоса Пейнадо. В рамках следствия основное внимание было уделено личному проекту Бегонии Гомес — кафедре конкурентоспособной социальной трансформации, организованной в Мадридском университете Комплутенсе.
Эксперты и следователи отмечают, что создание данной кафедры было нелогичным и лишено практической необходимости. Предполагается, что в процессе запуска проекта на руководство университета оказывалось давление из высоких кругов.
Позже, когда выяснилось, что кафедра не имеет научной и практической ценности, она была закрыта. Следственные действия расширились в октябре прошлого года.
На этот раз, на основании иска, поданного крайне правыми общественными организациями, появились новые подозрения в незаконном присвоении Гомес программных ресурсов университета. Кроме того, в выводы следствия включен факт незаконного привлечения чиновницы Кристины Альварес, получающей зарплату из государственного бюджета, в качестве помощника в личных бизнес-проектах.
И Бегония Гомес, и премьер-министр Педро Санчес категорически отвергают все выдвинутые против них обвинения. Премьер-министр расценил данное расследование как политическое давление на правительство со стороны правоцентристской оппозиции и попытку дестабилизировать ситуацию в стране.
Несмотря на это, скандальное дело вокруг премьер-министра усиливает давление на правительство, а представители оппозиции продолжают требовать немедленной отставки Санчеса. В настоящее время судебный процесс продолжается, и изучаются доказательства сторон.