Dubayning dunyoga mashhur Burj Al Arab mehmonxonasi keng ko'lamli ta'mirlash ishlari munosabati bilan vaqtincha yopilishi ma'lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters axborot agentligining xabariga ko'ra, hashamatli maskan rekonstruksiya ishlari sababli 18 oy muddatga mijozlar uchun yopiq bo'ladi. Mehmonxona ma'muriyatining ta'kidlashicha, ushbu binoning qurilishi yakunlanib, foydalanishga topshirilganiga ancha vaqt bo'lgan.
1999 yilda ochilgan ushbu mashhur maskan o'z tarixida ilk bor shunchalik yirik ko'lamli ta'mirlash jarayoniga kirishmoqda. Ta'mirlash ishlari davomida binoning ichki va tashqi qismlariga zamonaviy yangiliklar kiritilishi, xizmat ko'rsatish sifati yanada oshirilishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, ushbu qarorning ortida faqat texnik sabablar emas, balki mintaqaviy vaziyat ham yotganini mutaxassislar ta'kidlamoqda. Yaqin Sharqdagi siyosiy beqarorlik, xususan, Amerika Qo'shma Shtatlari, Isroil va Eron o'rtasidagi keskinliklarning ortishi turizm sohasiga sezilarli ta'sir ko'rsatmoqda.
Mintaqadagi murakkab vaziyat fonida sayyohlar oqimining kamayganligi mehmonxona rahbariyatiga binoni tubdan yangilash uchun qulay imkoniyat yaratdi. Burj Al Arab nafaqat Dubayning, balki butun dunyoning ramziy binolaridan biri hisoblanadi.
Uni ta'mirlash ishlari yakunlangach, u yanada zamonaviy va jozibador ko'rinishda qayta ochilishi kutilmoqda. Bir yarim yil davomida olib boriladigan ishlar mehmonxonaning nufuzini yanada oshirishga xizmat qiladi.

Знаменитый отель Бурдж-эль-Араб в Дубае закроется на ремонт
Стало известно, что всемирно известный отель Бурдж-эль-Араб в Дубае временно закроется в связи с проведением масштабных ремонтных работ. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению информационного агентства Reuters, роскошный комплекс будет закрыт для клиентов на 18 месяцев из-за работ по реконструкции. Администрация отеля отметила, что с момента завершения строительства и ввода здания в эксплуатацию прошло много времени.
Этот знаменитый комплекс, открытый в 1999 году, впервые в своей истории вступает в процесс столь масштабного ремонта. Ожидается, что в ходе ремонтных работ в интерьер и экстерьер здания будут внесены современные обновления, а качество обслуживания будет еще больше повышено.
В то же время специалисты отмечают, что за этим решением стоят не только технические причины, но и региональная ситуация. Политическая нестабильность на Ближнем Востоке, в частности рост напряженности между Соединенными Штатами Америки, Израилем и Ираном, оказывает значительное влияние на сферу туризма.
Снижение туристического потока на фоне сложной ситуации в регионе создало для руководства отеля удобную возможность для коренной модернизации здания. Бурдж-эль-Араб считается одним из символических зданий не только Дубая, но и всего мира.
Ожидается, что после завершения ремонтных работ он вновь откроется в еще более современном и привлекательном виде. Работы, которые будут проводиться в течение полутора лет, послужат дальнейшему укреплению престижа отеля.