Avstraliyada neft zavodida yongin yoqilg'i narxini oshirishi mumkin
Avstraliyada joylashgan yirik neftni qayta ishlash zavodida yongin sodir bo'lganligi haqida xalqaro axborot agentliklari, jumladan BBC xabar bermoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea global yoqilg'i bozoriga salbiy ta'sir ko'rsatishi va narxlar oshishiga sabab bo'lishi mumkinligi kutilmoqda. Ba'zan yuz beradigan texnik nosozliklar katta yo'qotishlarga olib kelishi mumkin.
Mazkur korxona Avstraliyaning umumiy yoqilg'i ehtiyojining qariyb o'n foizini ta'minlovchi muhim ishlab chiqarish ob'ekti hisoblanadi. Dastlabki tekshiruvlar natijasiga ko'ra, zavodda gaz sizib chiqqani oqibatida kuchli portlash yuz bergan.
Shu sababli korxonaning bir qator asosiy ishlab chiqarish quvvatlari vaqtincha to'xtatilgan. Hozirgi kunda dunyo bozoridagi vaziyat ancha nozik hisoblanadi.
Mutaxassislarning fikricha, Yaqin Sharqdagi siyosiy va iqtisodiy beqarorlik fonida bunday hodisalar yoqilg'i yetkazib berish zanjirida uzilishlar xavfini yanada kuchaytirmoqda. Bu esa jahon bozoriga qo'shimcha bosim berishi va yoqilg'i mahsulotlari narxining tezroq ko'tarilishiga olib kelishi mumkin.
Hozirda zavod hududida mutaxassislar ishlamoqda va zarar miqdori aniqlanmoqda. Korxona rahbariyati ishlab chiqarish jarayonlarini imkon qadar tezroq tiklash choralarini ko'rayotganini ma'lum qildi.
Biroq, qisqa muddatli ta'minot kamchiligi bozorga sezilarli ta'sir ko'rsatishi ehtimoli yuqori. Xalqaro ekspertlar ushbu vaziyatni kuzatib borishmoqda va kelgusida energiya resurslari narxining o'zgarishini bashorat qilishmoqda.

Пожар на нефтяном заводе в Австралии может привести к росту цен на топливо
Международные информационные агентства, включая BBC, сообщают о пожаре на крупном нефтеперерабатывающем заводе в Австралии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что данное происшествие может оказать негативное влияние на глобальный рынок топлива и привести к росту цен. Технические неисправности, случающиеся время от времени, могут приводить к значительным потерям.
Данное предприятие считается важным производственным объектом, обеспечивающим почти десять процентов общей потребности Австралии в топливе. Согласно результатам предварительного расследования, на заводе произошел мощный взрыв в результате утечки газа.
В связи с этим работа ряда основных производственных мощностей предприятия была временно приостановлена. В настоящее время ситуация на мировом рынке считается весьма хрупкой.
По мнению специалистов, на фоне политической и экономической нестабильности на Ближнем Востоке подобные события еще больше усиливают риск разрывов в цепочке поставок топлива. Это может оказать дополнительное давление на мировой рынок и привести к более быстрому росту цен на нефтепродукты.
В настоящее время на территории завода работают специалисты и определяется размер ущерба. Руководство предприятия сообщило, что принимает меры для максимально быстрого восстановления производственных процессов.
Однако существует высокая вероятность того, что краткосрочный дефицит поставок окажет заметное влияние на рынок. Международные эксперты следят за ситуацией и прогнозируют дальнейшее изменение цен на энергетические ресурсы.